Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Týdeník Pražský život – Libeň

Týdeník Pražský život - Libeň

Článek byl původně napsán pro portál CityBee

Libeň? To je čtvrť Hrabala, minipivovarů i domáckých hospod

I dnes přetrvává Libeň jakoby nedotčena módními hity a vlnami, které už zasáhly skoro všechny ostatní pražská předměstí a do jisté míry je unifikovaly. Ne, tady nenajdete všudypřítomné restaurační řetězce, ba právě naopak, místní podniky včetně tančíren jsou domácké. Jejich klientela se navzájem zná a připomíná svou náladou ono maloměsto, které Hrabal kdysi tak obdivoval.

Jestli si tedy chcete udělat cestu časem a vidět něco nevšedního, neváhejte, vyražte do Libně a nasajte její atmosféru.

Libeň je natolik spojena se jménem spisovatele Hrabala, že tu na něj narazíte opravdu na každém rohu, i když jeho dům už byl zbourán a mnoho míst, která navštěvoval, taktéž. Hrabal měl Libeň rád pro její přírodu, kopečky a všudypřítomnou vodu – ať už v Rokytce nebo přímo ve Vltavě, která tu kolem Libeňského ostrova vytváří několik ramen, na nichž se dá i krásně bruslit. Miloval i její nouzové chudinské kolonie Kotlasku a Hájek, které jako zelené ostrovy s dalekými výhledy vyčnívají nad Libeň v mlhách.

Libeňská hlavní třída (Zenklova) si dodnes se svými jednopatrovými i přízemními domky zachovala svůj charakter předměstské tepny. I vedlejší uličky mají svůj nezaměnitelný kolorit, ačkoliv jich bylo mnoho vybouráno a zmizely z nich i syčící plynové lampy. Ale sladovna má dodnes svůj komín, zůstal i velký míč plynojemu a krásně opravená je také vodárenská věž na Slovance.

Podniky nejen taneční

Libeňská dechovková legenda Na Vlachovce je sice dočasně zavřená, ale to nikterak neodradilo její fanoušky od tanečních radovánek, a zdá se, že se jen přesunuli do končin blíže k Palmovce – do vinárny U Hrabala, kde sice nehrají dechovkové, ale přece jen evergreeny.

Pokud si chcete zařádit ve větším prostoru na country, čeká na vás pospolitá atmosféra hudebního klubu Palmovka zařízeného ve stylu divokého západu. Otrlejší dámské povahy mohou na sedlech u baru zaujmout i pánský posez. Kdo má rád country prostředí v intimnějším duchu u kytar, musí se vydat do dvora stejného domu, kde ho přivítá fakt úplně dřevěný Dřevák.

Podniky hrabalovské a minipivovary

U Horkých neboli dnes plným názvem Horkých pivní sanatorium je jedním z mála zachovaných podniků navštěvovaných Hrabalem, který se skrývá v jednom ze dvou posledních domečků bývalé židovské čtvrtě. Houževnatý hostinec tu stojí dnes osaměle, ale hrdě a své chybějící okolí dotváří černobílými kresbami na stěnách lokálu.

Hrabal by měl určitě radost ze dvou minipivovarů. První z nich U Bulovky založil pivní guru František Richter jako jeden z prvních mimo centrum Prahy vůbec. Ochutnat tu můžete vynikající pšeničné pivo, ke kterému občas vyhrává kapela s živou hudbou. Navíc je pivovárek jediným v českých zemích, který čas od času točí pivo z dřevěného vysmoleného sudu.

Tím druhým je zbrusu nový pivovar Kolčavka, otevřený v přízemí typického libeňského činžáku kousek od stejnojmenné starobylé usedlosti a parku. Je spojený s jazzujícím hudebním klubem Večerní škola ve sklepě pod pivovarem.

Kavárna a exotika

Pestrost Libně dotváří Cafe Decada spojená s galerií, kde se výstavy střídají zhruba po měsíci. Hosty lákají na španělsko-mexickou kuchyni a ve všední dny si tu můžete dát dobrou snídani. Nevšední je nabídka piv z Černé Hory, mezi nimiž nechybí ani borůvkové.

Hvězdou nejen libeňské, ale celopražské gastronomie, za kterou se sem vyplatí vyrazit třeba i z Modřan, je nejlepší curry restaurace roku 2014 neboli indická a bengálská restaurace Curry House. Jedná se o rodinný podnik, kde oba majitelovi synové kralují v kuchyni mezi spoustou rozličného koření a vytvářejí nebeské kulinářské kreace podle receptů, které se v jejich domovině dědí z generace na generaci. Těžko si vybrat, ale určitě neuděláte chybu, když si dáte lahodné butter chicken.

Divadla

Libeň ale není jen tradičně proletářskou čtvrtí s hospodami, ale i čtvrtí, která se může pochlubit hned dvěma divadly. Celopražsky známé klasické činoherní Divadlo Pod Palmovkou sice hodně utrpělo povodněmi, dnes je v rekonstrukci, ale už od 16. března vás znovu přivítá s otevřenou náručí. Divadlo Gong na rušné Sokolovské třídě, o pěkný kus dál směrem k Vysočanům, není jen divadlem, ale celým multikulturním prostorem, pod nějž patří i Divadlo Aha s představeními pro děti.

A na závěr pár mouder od pana Hrabala…

Share Button
Print Friendly, PDF & Email