Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Večerní sídliště Velká Ohrada

11
Večerní sídliště Velká Ohrada

Na náhorní plošině Mezi Velkou a Malou Ohradou bylo v letech 1988 – 1994 jako poslední soubor původního Jihozápadního Města postaveno sídlíště Velká Ohrada pro 13 000 obyvatel. Je unikátní a zároveň kontroverzní ve všech ohledech – jak v rámci Jihozápadního Města, tak i v rámci ostatních sídlišť v Praze. Bylo stavěno nejen jako poslední soubor Jihozápadního Města, ale i jako poslední socialistické sídliště v Praze vůbec, se všemi pro i proti…A jeho realizace dobíhala až dlouho do doby po převratu v roce 1989.

Na rozdíl od ostatních souborů Jihozápadního Města – Nových Butovic, Lužin a Stodůlek byla jeho původní koncepce překopána a architekti Bočan a Rothbauer vytvořili pro sídliště poněkud nezvyklý útvar, kdy se pokoušeli znovu obnovit domovní bloky s dvory a ulicemi. Mysleli to asi dobře, ale jakoby vzali z obojího (jak ze starých tmavých čtvrtí s úzkými ulicemi, kde si lidé koukají do oken, tak ze sídlišť) to negativní. Původně totiž architekti při tvorbě sídlišť chtěli zajistit, aby každý byt měl dost slunce a zeleně, právě na rozdíl od čtvrtí s blokovou zástavbou. Krásně je to třeba vidět u prvního sídliště u nás Zelená Liška. No a tady se pokoušeli architekti zvrátit vývoj zpět a dosáhli toho, že mnohé byty jsou v blocích zastíněné a lidé se dívají z oken do oken a přitom to není stará čtvrť, ale vlastně pořád sídliště, kde navíc není ani kde zaparkovat, protože úzké ulice na to nebyly koncipovány. Navíc v 80.letech, v době projektování sídliště, byl mnohem menší stupeň automobilizace než teď.

Pro mnohé proto sídliště Velká Ohrada není dobrou adresou. Mnozí si i těžko zvykají na zdejší multikulturní prostředí, což až donedávna v  Praze nebylo  obvyklé. Do širšího povědomí veřejnosti se sídliště dostalo v roce 2000, když tu byl dopaden Jiří Kajínek. Ale je to sídliště v Praze nezaměnitelné. Poznáme, kdy jsme na ulici a kdy ve dvoře. Sídliště má prostě svůj jasný urbanistický plán na šachovnicovém půdorysu, na rozdíl od mnoha jiných sídlišť, jejichž urbanistická struktura vypadá, jako když dítě rozhází kostky. Velkou Ohradu tvoří devět symetrických čtvercových bloků s klidnými, zelenými dvory. Velkou výhodu mají okrajové domy, z nichž díky náhorní poloze je daleký výhled do okolí. I sídliště Velká Ohrada působí zdálky na kopci jako dominující hrad, hradba či hradiště. Mimořádnou devizou je přírodní rezervace Prokopského údolí se svou divokou přírodou.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 11 komentářů

 1. Matěj
  Matěj
  | |

  Od stanice Luziny az po stodulky plny fetaku bezdaku vsude samy somraci. Nedoporucuji tuto cast prahy. Zacina tu to byt horsi a horsi

 2. Lu
  Lu
  | |

  Já tady žiju už 5 let a rozhodně se mi to nezdá horší než jiná sídliště co do hlučnosti nebo pocitu bezpečí; spíše lepší, pokud jde třeba o čistotu ulic a taky vzduchu (pokud zrovna není cítit pach z továrny na krmivo).
  Obchodní centrum bylo v posledních letech obnoveno, jsou tam restaurace, obchody, některé z nich velmi příjemné/užitečné, třeba fajn Yumi time nebo Tankovna.

 3. Adda
  Adda
  | |

  Na Velké Ohradě jsme bydleli 10 let, takže bych si dovolila napsat svou zkušenost 🙂 Pokud vám nevadí, že po 17 hodině už nezaparkujete a že je sídliště plné narkomanů, neuvěřitelně hlučných a sprostých romů a opilých ukrajinců, pak vás spolehlivě rozhodí hlasité pouštění muziky pod okny na plný volume ve dne, nebo v noci partou opilých a zhulených výrostků 😀 Po 10 letech jsme byt prodali a odstěhovali se do rodinného domu na druhém konci Prahy :)) Jediná věc, po které se nám stýská je Prokopské údolí (nádherné stezky, trasy, prostě bomba), ale po sídlišti jako takovém bohužel ne :/ Rozhodně bych se poohlédla jinde, pokud hledáte klidnou a bezpečnou lokalitu pro rodinnou pohodu. Pro bezdětné páry bez problémů, pokud netrávíte mnoho času doma 😉 Přeji hezký den

  1. honzik
   honzik
   | |

   bydlim tu rok a pul a narkomanu a romu tu neni vic, nez v jinych castech prahy:)

   1. Matěj
    Matěj
    | |

    Luziny, Luka, Stodulky vsude narkomani bezdaci hnus je to tady urcite nedoporučuji tuto cast Prahy vsude samy sracky.

    1. Lucka
     Lucka
     | |

     Souhlasím, nevidim tu nic jineho. Jestli chcete klidnou cast Prahy nez prahu 13 delate dobre.

  2. Jana
   Jana
   | |

   Ono hodně záleží, v kterém bloku bydlíte. My jsme se na Velkou Ohradu stěhovali hned v roce 1990, kdy byl postavený teprve první blok sídliště. V polovině toho bloku bydleli ukrajinští dělníci, kteří dostavovali zbývající bloky, a druhá polovina se začala přidělovat běžným lidem. Poté, co se většina sídliště dostavila a dělníci se odstěhovali, staly se z té poloviny bloku družstevní byty a bydleli tam slušní lidé. Takže v našem bloku byl celkem klid a pořádek. Ale když člověk přešel do jiného bloku, byl opravdu vidět rozdíl – víc Romů, víc opilých individuí, větší hluk a nepořádek, zničená hřiště…

 4. Petr
  Petr
  | |

  Navrhuji autorovi, pokud ješte na tento svůj příspěvek nezapoměl, aby si Velkou ohradu znovu prohlédl. Možná pak leccos bude jinak… Už je totiž rok 2018

 5. Kateřina
  Kateřina
  | |

  Teda, teda, vypadá to, že pan autor všude byl a všechno zná…
  Nelíbí-li se vám sídliště, je to váš ctěný názor, nemusíte však hovořit za vetšinu. Vaše postoje, ač se vám to může zdát divné, nemusí ostatní sdílet.
  Na druhou stranu chápu vaši potřebu komentovat a prezentovat své okolí prostřednictvím svých názorů, není přeci nutné témata popisovat objektivně, naopak pojďme vše co nejvíce zkritizovat.
  Ostatně to je celkový účel vašich webových stránek, jak se mi zdá.
  To ovšem zase můj názor.

 6. Jan
  Jan
  | |

  Je to sídliště asi jako každé jiné. Multikultura není až takový problém…. jediný problém který mi zde vadí je parkování. Nejen že je málo místa, ale lidé parkují jako prasata. Mají mezi sebou velké mezery tudíž nemá nikdo jiný šanci.

 7. Jitka
  Jitka
  | |

  tak já jsem na tomto sídlišti spokojená, hlavně proto, že bydlíme hned zkraje a do přírody to máme opravdu co by kamenem dohodil. To je velké plus, obzvlášť proto, že máme hafana. Na poli pod školkou se pořádně vyběhá a vůbec není nutné venčit ho mezi paneláky. Jinak máte pravdu, že to zamýšlené nákupní středisko je opuštěné a nejspíš zde už nikdy nebudou obchody. Mám vždycky divný pocit, když tudy procházím a většinou to obcházím „venkem“. A potmě bych tam nevlezla ani náhodou 🙂

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »