Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Proč Praha Neznámá?

Odjakživa jsem rád poznával nová místa. Procházel jsem celou Prahu včetně jejích nejzapadlejších koutů a čtvrtí, rozhlížel se a představoval jsem si, jak daná čtvrť vznikala. Kolikrát jsem se dostal na neznámé místo a viděl zajímavé stavby, což mě natolik zaujalo, že jsem byl donucen sehnat si k tomu literaturu, kde jsem se dočetl nečekané příběhy, co se k místu váží. Poté jsem se na to místo hned díval jinýma očima. Čtvrtě, které dnes známe jako zabydlené a příjemné k životu, vznikaly kolikrát za svízelných podmínek, když místní například museli jezdit několik kilometrů pro vodu, protože v místě buď nebyla žádná, nebo nebyla použitelná. Rád jsem si představoval, co se asi událo ve všech těch domech, jak asi vypadaly, než byly zmodernizovány. Při svých putováních jsem zjistil, že Praha má na svém území nespočet zajímavostí, které může nabídnout, a to nejen v historickém centru, které většina obyvatel i návštěvníků Prahy dobře zná. Objevil jsem i spoustu nečekaně krásných přírodních lokalit a uvědomil si, že asi jen malokteré velkoměsto na světě má tolik rozličných přitažlivých míst. Praha je úžasná tím, že každá čtvrť má svou svébytnou atmosférou. Své kouzlo mají nejenom luxusní, vypulírované vilové čtvrtě, ale i bývalá dělnická a průmyslová předměstí, ve kterých je nově a nápaditě využitá stará industriální architektura. Svůj obrovský půvab mají i nouzové kolonie, které kupodivu zůstaly na některých místech zachovány v původní podobě. Prožívám obrovskou radost z každého nádherně opraveného starého domu, kde je vidět, že mu majitelé věnují lásku a péči, aby udrželi jeho původní vzhled. O to více mě na mých procházkách mrzí necitlivé přestavby a úpravy, zastavovaní parkových ploch a narušování genia loci. Praha je prostě má velká láska a prožívám s ní všechny její radosti i smutky a strázně.

A tak to platilo po dlouhá léta, kdy jsem vše prožíval individuálně a nechával si své úvahy a rozjímání jen pro sebe. Situace se změnila v květnu 2013, kdy jsem se rozhodl podělit o své prožitky a i s dalšími lidmi a založil jsem blog Praha Neznámá. Říkal jsem si totiž, že by byla škoda neseznámit se zajímavými místy i Vás. Věřím, že Vám moje články nabídnou spoustu hezkých vycházek do míst, která možná ještě neznáte. A pokud je znáte, pomohou Vám podívat se na ně jinýma očima. Podívat se nahoru a kolem sebe a zjistit v jakém krásném městě žijete.

Doufám, že Vás tyto stránky potěší stejně, jako mě těší jejich tvorba. Rád bych postupně zpracoval všechny pražské čtvrtě (katastrální území) a jejich zákoutí, kam se turisté ani většina Pražanů vůbec nedostane. Ale je jich 112 a některé z nich jsou velmi rozsáhlé a je třeba se věnovat jednotlivým částem zvlášť. Proto prosím o trpělivost všechny ty, kteří na svoji oblíbenou čtvrť musí ještě nějakou dobu počkat.

Hezká putování přeje,
Petr Ryska

Share Button
Print Friendly, PDF & Email