Menu

Střešovická romantika

0
Střešovická romantika

Jižní svah Střešovic na vás dýchne atmosférou pražského předměstí z doby před sto lety, jakoby se tu zastavil čas. V ulici Na Petynce vás přivítá řada krásně barevných dvoupatrových činžovních domů ve stylu geometrické secese z počátku 20. století.

Při vycházce nám může pomoci mapka, která znázorňuje vycházku „Střešovická romantika“ a sousední vycházku Střešovičky, které je možné spojit dohromady. Případně můžete přidat i Pás břevnovských usedlostí u potoka Brusnice, Velký Břevnov a Klášter svaté Markéty.

Přitom se jednalo  ještě donedávna o kulturní památku České republiky – památková ochrana byla zrušena v roce 2010 (!). Je to obrovská škoda, protože usedlost měla jak hezké jméno, které prý získala od blízké Strahovské brány pěkně malované, tak zajímavou historii i vzhled.

Usedlost pochází z druhé poloviny 17.století a bývala tu oblíbená formanská hospoda, hned za hradbami Prahy. V první polovině 19. století byla přestavěna do tehdy módního klasicistního stylu. Kus usedlosti byl ubourán při rozšiřování dnešní Patočkovy ulice. Zbylá část byla opravena a usedlost byla potom od roku 1976 památkově chráněna – jak to dopadlo, můžete vidět na následujících obrázcích.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »