Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Dubeč

Vůbec první zmínku o Dubči má na svědomá kníže Vratislav, neboť za jeho vlády byla založena kolegiální kapitula vyšehradská. Dochovaly se rovněž zmínky o prvních obyvatelích tohoto území. Byli jimi dva rolníci, Nezda a Martin. Název Dubeč vznikl údajně díky dubovým lesům, které se rozléhaly v širokém okolí. Podle jiného zápisu byl název městské části odvozen od výrazu pro pracovníky, kteří se starali o kácení a zpracování dřeva, nejčastěji právě dubového. Dubeč byla totiž dřevařskou osadou, jež zásobovala dřevem centrum – Prahu.

Rok 1502 a vláda Jana Dubečského z Dubče znamenala pro tuto městskou část výrazný posun, neboť právě tehdy byla povýšena králem Vladislavem II. Jagelonským na městečko.

I Dubeč se má čím pochlubit, a to jak svými rodáky, tak  památkami, které na jejím území najdeme. V roce 1819 se v Dubči narodil Václav Červený, vynálezce hudebních nástrojů. Nejen jako vynálezce, ale i jako průmyslník, byl oceněn v České Republice, Evropě a Americe.

Mezi kulturní památky Dubče se řadí především kostel sv. Petra v Dubečku, který je majetkem Arcibiskupství Pražského. Dále pak sýpka se zbytky tvrze, jež bývala sídlem rytíře Jana Dubečského z Dubče a je od roku 2000 majetkem MČ Praha-Dubeč.

K Praze se městská část Dubeč připojila v roce 1974 a v roce 2010 se k Dubči připojily i Dolní Měcholupy.

Články o Dubči:

Rybník Podlesák – ráj přírodního koupání

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »