Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Hřbitov chovanců Ústavu pro choromyslné

13
Hřbitov chovanců Ústavu pro choromyslné

Dnes se ponoříme do jednoho z nejtajemnějších míst v Praze a navštívíme jeden velmi odlehlý hřbitov.

Věřím, že vás první fotky neodradily, a půjdete se tam se mnou podívat. Ústavní hřbitov je daleko od zástavby, což je logické, kdo by také chtěl mít hřbitov (a obzvlášt tak zvláštního zaměření) blízko svého bydliště. Tento asi nejtajuplnější v Praze – hřbitov pacientů Zemského ústavu pro choromyslné – svého času umístili asi kilometr na severozápad od vlastní nemocnice až na samotný skalnatý ostroh nad Vltavou. Hned vedle je unikátní hřbitov zvířecí. Abyste je oba snadno našli, přikládám mapku, která přehledně zahrnuje do uceleného výletu (červená čára) procházky, které jsme zatím v Bohnicích absolvovali: Staré Bohnice, Staré Bohnice v noci, Nové Bohnice, Sídliště Bohnice, Psychiatrickou nemocnici a Socioterapeutickou farmu. O zvířecím hřbitově si povíme něco příště.

Ústavní hřbitov, kam pohřbívali zemřelé pacienty, ale i zaměstnance (!) Ústavu pro choromyslné, byl zřízen ve stejné době jako ústav v roce 1909. Do tohoto prazvláštního hřbitova o ploše 2,5 hektaru se vstupovalo dvěma branami – na východní a západní straně, takže byl hřbitov svým způsobem průchozí.

V době první světové války tady byli pohřbívání i italští zajatci, kteří zemřeli ve vojenském lazaretu, zřízeném provizorně v ústavu,  na tyfus. Celkem zde bylo pohřbeno během první světové války téměř 3 000 lidí. V padesátých letech se zde pohřbívat postupně přestávalo a když byl hřbitov předán v roce 1963 Pohřební službě hl. m. Prahy, tak se prý s pohřbíváním mělo přestat úplně. To ale nekoresponduje s údaji na některých náhrobcích, kde bylo prý  možno vystopovat i několik tajemných poloilegálních pohřbů až do sedmdesátých let.

Hřbitov je opředen mnoha záhadami a tajemstvími. U jižní zdi najdeme už zcela zpustlou a pobořenou márnici (kapli), ve které prý podle některých nedoložených zdrojů docházelo i k satanským rituálům.

Podle některých pramenů se tu někde nachází také hroby se zednářskými symboly, ale to se nepodařilo potvrdit.

Dnes hřbitov svým zpustlým vzezřením spíše připomíná exteriérovou scénu pro natáčení hororových filmů.

V časopise Osmička (vydávaném úřadem Městské části Praha 8) se o hřbitově píše jako o místě, které: ,,… láká nejen milovníky historie a melancholických procházek, ale také podivíny a vyznavače temných sil. Dle senzibilů jde o místo, které je tak nabito negativní energií, že se řadí svým způsobem mezi nejtajemnější místa v Evropě a nedoporučuje se zde trávit delší čas. Přes toto tvrzení na spoustu lidí působí hřbitov přesně opačným dojmem, tedy velmi pozitivně.“


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 13 komentářů

 1. Romana
  Romana
  | |

  Dobrý den,ráda bych se na tento hřbitov podívala,lze to a kdy?Děkuji za odpověď.R.Knollová

  1. Věra Novotná
   Věra Novotná
   | |

   Podíváte-li se na mapku, která je v galerii hned na prvním místě, najdete tam Vámi hledaný hřbitov pod popiskem „Ústavní hřbitov“. (za tým PN, Věra Novotná)

 2. Darcy
  Darcy
  | |

  Ahoj,
  rada by som sa tam pozrela, býva otvorené v niektoré hodiny v piatok a sobotu ? Alebo sa treba vopred ohlásiť správcovi? Taky ma zaujíma ako je možné, že prepadnutý hrob má murované steny (hore na fotke) – pochovávalo sa do hrobov alebo do katakomb ?? (videla som to už napr. v Paríži a Ríme). Ďakujem za info.

 3. Tomáš
  Tomáš
  | |

  Je to opravdu tajemné místo.Jednou jsme se tam vydali podívat,jestli se to tam bude moc ještě nějak zpřiztupnit lidem z okolí a pro turisty.Šli jsme k márnici,a poblíž jsem zaslech křik.Nikdy jsem si nemyslel,že tam budu mít takové pocity,a od té doby jsem se tam už nikdy nepokusil vydat..

  1. Tazík
   Tazík
   | |

   Bodejd byste nemel takove pocity. Pokud se tam teda i skutecne odehravaly satanisticke ritualy. Mrtvi maji mit po smti pokoj a ne aby si je tam kazdy prohlizel jako nekde vytriny v muzeu. navic cetl ste ne? Na vetsinu lidi pusobi spise pozitivne prestoze senzibilove tbrdi jak je misto doslova nabite negativni energii. proc asi? Protoze vetsina lidi je zkazenych a proto na ne pusobi pozitivne nikoliv negativne. Sami oni jsou totiz nabiti negativne. A jelikoz me beha husina po zadech a pritom ne z clanku tak po podivani se na fotky aniz bych jakkoliv vubec registoval text to misto je skutecne nabito negativne. Jenom ne kazdy je schopny takove sile celit.

 4. Abrahámová
  Abrahámová
  | |

  Dobrý večer.
  Mohu se zeptat. Nevíte zda je hřbitov stále otevřen ?
  Děkuji Abrahámová.

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »