Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Kontrasty Černého Mostu

0
Kontrasty Černého Mostu

Když jsem začal uskutečňovat tento projekt, tak jsem samozřejmě počítal s tím, že musím projít všech 112 pražských čtvrtí (katastrálních území). V drtivé většině čtvrtí se jedná o bývalé samostatné vesnice či města, které dnes v rámci Prahy zůstaly zachovány jako katastrální území. Jejich označení najdeme na uličních cedulích, takže přesně víme, v které čtvrti, resp. bývalé samostatné obci se nacházíme. Tyto historické čtvrtě mají většinou zachována svá historická jádra s památkami a svojí, většinou bohatou a dlouhou historií. Existují však i dvě výjimky, a sice Černý Most a Kamýk. Ty vznikly rozhodnutím tehdejšího Národního výboru hl. m. Prahy v roce 1987, respektive 1988. Černý Most tedy vznikl na místě volných polí tím, že se oddělily části sousedních katastrů Horních Počernic, Kyjí a Hloubětína. Na novém katastrálním území vzniklo sídliště Černý Most I. a II. a rozsáhlá nákupní centra.
Musím se proto přiznat, že když jsem si uvědomil, že budu muset v rámci „Prahy neznámé“ prezentovat i Černý Most, moc dobrý pocit jsem z toho neměl. Co tam budu fotit? Je tam jen sídliště,…to nikoho nezaujme …atd. Pak jsem si říkal, že to v nejhorším odložím až na konec až budou popsány jiné „zajímavější“ čtvrti. Ale pak jsem si řekl, že se do toho zkusím ponořit, a schválně, co to udělá…..

Jak vlastně vzniknul název Černý Most? Prý od kamenného mostu přes železniční trať do Lysé nad Labem, který byl černý od sazí z parních lokomotiv. Tento most se nacházel 10 metrů od dnešního mostu v místní části Kyjí Hutě, kde se i ulice na něj navazující nazývá Za Černým Mostem.

Ten pestrý kaleidoskop betonu i přírody, nákupních center i zajímavé technicistní architektury, podzemních garáží i rybníků – to všechno je Černý Most. Focení na Černém Mostě bylo moc zajímavé a přineslo mi spoustu nečekaných překvapení. Mluvil jsem s mnoha místními lidmi a všichni byli s bydlením zde velmi spokojeni, zvláště s možností vycházek do nenarušené venkovské krajiny kolem.
A řeknu Vám, když vezmu v úvahu vynikající spojení metrem, nákupní možnosti a fantastickou okolní přírodu, kde má být vybudován největší přírodní rekreační park v Praze, tak bydlení na Černém Mostě není vůbec tak špatné…


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »