Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Starý Střížkov

35
Starý Střížkov

Když vyjíždíme z Prahy po magistrále směrem na Ústí, tak nás kousek nad Bulovkou překvapí koně pasoucí se přímo pod dálnicí u malé vesničky schoulené v ďolíku pod vysokými paneláky. To je málo známý starý Střížkov, což je ves dosti starobylá, neboť se objevuje v dokumentech už v roce 1227 a to jako dvůr. Původně se nazýval „Střiežkov“ ve smyslu Střížkův dvůr od osobního jména „Střiezek“ , což je zdrobnělina jména Střezimír  nebo Střezivoj. Střížkov byl vždycky malou vsí, což dokazuje i fakt, že když byl v roce 1922 připojen k Praze a stal se společně s Libní její VIII. čtvrtí, měl pouhých 365 obyvatel a 35 domů.  Ale ani připojení k Praze na dlouhou dobu nezměnilo charakter této zemědělské vesnice, kdy v okolí byly zelinářské zahrady a řepná úrodná pole, která se táhla až k Ďáblicím.

V roce 1960 byl Střížkov rozdělený zhruba půl na půl mezi Prahu 8 a 9 s tím, že starý Střížkov zůstal na osmičce. V šedesátých a sedmdesátých letech začala vyrůstat na území Střížkova rozsáhlá sídliště. Na tom ale chudák Střížkov, co se věhlasu týče, moc nevydělal. Většina Pražanů totiž stále netušila, že nějaká pražská čtvrť s takovým jménem vůbec existuje. Střížkovskému sídlišti na Praze 8 se totiž začalo říkat „Sídliště Ďáblice“ (i když vlastní Ďáblice jsou o dost dál) a střížkovskému sídlišti na Praze 9 se říkalo „Sídliště Prosek“ (i když ho je jen půlka na Proseku a druhá půlka je na Střížkově). Takže spousta lidí, co bydlelo na Střížkově, o sobě říkalo, že bydlí někde jinde. Ale v hodině nejtěžší zachránilo situaci pro Střížkov metro, a to nejen dopravně, ale i tím, že nová stanice získala název Střížkov. Tím tato úplně neznámá a opomíjená čtvrť, kam noha Pražana dosud nikdy nevstoupila, vešla konečně ve všeobecnou známost. I lidé co celý život tvrdili, že bydlí na Proseku, si najednou vzpomněli, že jsou ze Střížkova. Bitva však není ještě úplně dobojována, existují ještě takové protimluvy, jak mi nedávno řekla jedna známá: „Jedu na polikliniku Prosek na Střížkově“.

Památný Střížkovský dvůr, v historické listině zmiňovaný jako svatojánský poplužní dvůr,  náležel do majetku svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Barokní dvůr pochází z poloviny 18. století a byl rozšīřen o sto let později. Zdivo je v dolní části zpevněno širokými opěráky.  Ke dvoru patřily louky a pole a samotný dvůr byl obklopen ohradní zdí. V 80. letech byla většina hospodářské části zbourána a  zůstal jen malý památkově chráněný objekt v Děčínské č. 2/1, který se ve svém panelovém okolí vyjímá opravdu zvláštně.

K sousednímu Moravcovu statku č. 7/15 s obytným domem ve stylu maloměstského novorenesančního činžáčku přiléhá rovněž novorenesační budova bývalého vyhlášeného Moravcova  hostince č. 5/30. Prosvítající název na omítce „Hostinec Na rybníčku“ byl zaveden až pod značkou RaJ (socialistický podnik Restaurace a jídelny). Jeho zvláštností je dodnes zachovalý rybník v bývalé restaurační zahradě, takže ten název socialistického pohostinství – Na rybníčku, nebyl zas až tak od věci.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 35 komentářů

 1. Bartošovi S. a J.
  Bartošovi S. a J.
  | |

  Nepamatujete si, prosím, někdo, kdy byla ve Střížkovské 32/27 zrušena národní škola a kdo tu působil v mezidobí, kdy tu v roce 1995 bylo otevřeno Gymázium Thomase Manna? Děkujeme Vám . S. a J. Bartošovi

 2. Bartošovi S. a J.
  Bartošovi S. a J.
  | |

  Nevíte někdo, co bylo v budově dnešního Gymnázia Thomase Manna (sídlí zde od r. 1995) v mezidobí – po vystěhování národní školy z této budovy?

 3. Ilona
  Ilona
  | |

  Bydlim kratce ve střižkovske a když jsem ji prochazela zaujal mne nadherny onen rybnicek je okouzlujici o kousek dal smer dolu k Bulovce jsou chatky . Jen co ted stavi rezidenci plaza Střižkov na hore naproti panelakum kde podle fotek byval statek s krasnyma budovama tak uz to bude staronomoderna a stary Střižkov uz bude jen v historickych strankach a pro nekoho i vzpominky jak se vse meni

 4. lucky patcher
  lucky patcher
  | |

  Oh! This article has suggested to me many new ideas. I will embark on doing it. Hope you can continue to contribute your talents in this area. Thank you.

 5. Alena Pokorná
  Alena Pokorná
  | |

  Tu „továrničku“ a její obytnou budovu (čp.82/50) projektoval v letech 1931 – 32 architekt František Marek, autor Šretrovy restaurace a Vinohradské sokolovny v Riegrových sadech a spoluautor dostavby Legiobanky po Gočárovi – resp.Divadla Archa. Nevěděl byste někdo, co se v té továrně vyrábělo?

  1. Martin Yoko
   Martin Yoko
   | |

   Za mých dětských let (70. léta) se jednalo o tzv. Pytlárnu, vyráběly se tam pytle. Co tam bylo ale za 1. republiky přesně nevím, mám ale dojem, že můj táta říkal, že se tam vyrábělo mýdlo. Také jsem chodil na Střížkovskou školu, kde byla základní škola 1.-5. třída.

   1. Milan Mašek
    Milan Mašek
    | |

    Byla to továrna na výrobu mýdle rodiny Kadlecových a po znátodnění opravna a třídírna jurových pytlů.

  2. PAVEL BALAZ
   PAVEL BALAZ
   | |

   NIC SE TAM NEVYRABELO JEN SE TRIDILY YUTOVE PYTLE OD PRAZENE KAVY PAK SE I OPRAVOVALI A CISTILI POTPM SE USKLADNOVALY A ODVAZELY ZASE KDE YLY POTRENEPRACOVAL JSEM TAM KRATCE.

  3. Milan Mašek
   Milan Mašek
   | |

   Byla to továrna na výrobu mýdle rodiny Kadlecových a po znátodnění opravna a třídírna jurových pytlů.

 6. Jana Terkošová
  Jana Terkošová
  | |

  Druhý statek v horní části Střížkovské ulice vlastnila rodina Svobodova. J.T.

 7. Lohi
  Lohi
  | |

  Parádní článek, v rámci geocachingu jsem navštívil téměř všechny zmíněné pamětihodnosti a je opravdu zajímavé najít tyto stavby mezi „moderní“ zástavbou.
  Chtěl jsem se Vás zeptat, zda nevíte něco o asi bývalém sportovišti na adrese Trojmezní 2340/2a, Libeň, Praha 9 (fakticky je to na Novém Střížkově). Nedávno jsem tam náhodou zavítal a zaujala mě opuštěnost toho místa na konci vilové ulice (když nepočítám nějakou partu načerno usídlenou v bývalé budově šaten/restaurace). Dle vzhledu to vypadá asi na bývalé fotbalové hřiště nebo jiné sportoviště, ale ať prohledávám internet jak chci, nenalezl jsem byť jen jedinou zmínku.
  Díky za případnou odpověď:)

  1. Michal Petráček
   Michal Petráček
   | |

   Jde o byvale hriste TJ Strizkov, ktere bylo po slouceni klubu s TJ Kompresory v 90. letech prodano developerovi. Ten planuje tam postavit 3 6-patrove domy….. Vzniklo proti tomu i par petic. Vypada to, ze mu dosly penize, uz se to pokousel parkrat prodat, ale za 60 mil. to nikdo nechtel. CO bude dal, nikdo nevi.

   1. Tomáš Kordač
    Tomáš Kordač
    | |

    Dobrý den, potvrzuji zde co bylo řečeno o hřišti TJ Střížkov. Já pocházím z vzdálenější Krocínky a mezi roky 75 – 84 jsem hrál za TJ Střížkov zde na tomto hřišti. Mám jen krásné vzpomínky. I tu škváru mám ještě pod kůží. Doporučuji se zeptat pana Karla Kapra z mužstva Bohemians Praha – přejmenoval tak bývalý TJ Střížkov a dnes sídlí na Kompresorech (nedaleko Polikliniky Střížkov).

 8. Vladimír Bartoš
  Vladimír Bartoš
  | |

  Jsem také dávným Střížkovákem. Váš článek mně evokoval vzpomínky na dětství. V šedesátých létech minulého století jsem na 1. stupeň Základní devítileté školy chodil do té školičky na Starém Střížkově ve Střížkovské ulici. Od 6. třídy ZDŠ jsme chodili na starý Prosek, posledním rokem v povinné 9. třídě ZDŠ jsme už byli v tehdy zcela nové škole v Litoměřické ulici.

 9. Kristýna
  Kristýna
  | |

  Moc hezky napsáno. Od šesti do patnácti jsem říkala, že bydlím v Kobylisích na Sídlišti Ďáblice. Pak mi dali občanku a bylo tam napsáno Střížkov 🙂

 10. Tereza
  Tereza
  | |

  Taky moc děkuji za hezký článek.
  Chystáte se také napsat něco o Krocínce (docela zajímavá vilová čtvrť mezi Vysočany a Prosekem ), příp. o Starém Proseku?

 11. Radek
  Radek
  | |

  Díky za pěkný článek. Ke Střížkovu mám osobní vztah z doby útlého dětství na počátku 80.let, kdy jsme tam s mamkou jezdili za dědou. Bydlel v domě s pečovatelskou službou ve Dvoudílné ulici, což byl takový nízký panelák. Hodně jsme ale chodili právě na starý Střížkov a pamatuju si, že jsme jednou byli i na nějakém dvoře, kde mi nějaký pán ukazoval koně a kousek mě na něm i povozil. Jestli to byl ten známý statek už si samozřejmě nepamatuji. Byly mi tak 4 roky a vzpomenu si na to vždycky, když jedu po té dálnici a pasoucí se koníky vidím 🙂

  1. PAVEL BALAZ
   PAVEL BALAZ
   | |

   . BYDLEL JSEM TAKE NA PROSEKU VE STRZKOVSKE ULICI NAPROTI ME STARE SKOLICKY DO KTERE JSEM CHODIL OD PRVE DO PATE TRIDY..KRASNE ODOBI. MEL JSEM PRIMO NA STRIZKOVE SPOLUZAKY JIRKU HASKA ,JARDU CERNEHO.NEVIMOVI MIRKA A BOHOUSE POTOM KOCOURKOVY KTERI BYDLELI VEDLE PYTLARNY A NA RYNICKU JSEM YL KAZDOU ZIMU RUSLIT JAKO MALY A K DEDKOVI DO KRAMKU JSEM CHODIL NAKUPOVAT AZ DO SVYCH 20 LET NEZ TO ZAVRELI A ON SEL PRACOVAT NAHORU NA PROSEK DO LAHVI ..KAPLICKA JASNY NADHERA STAL JSEM JAKO PIONYR U POMNICKU PADLYCH

 12. fany.o
  fany.o
  | |

  Vyrůstal jsem zde v 1968 jsme se přestěhovali z Vršovic na Prosek resp.Střížkov chodil jsem do první třídy a moje máma mně ve Vršovicích nechtěla samotného nikam pouštět a tady jsem mněl ůplnou svobodu mám to tu vše prolezlé na rybníku jsme chytali ryby do té školy jsem chodil u té kapličky jsem se scházel s mou první láskou Věrou Fialovou Bydleli hned vedle a její tata tam mněl hasičskou zbrojnici byl tam také malej kramek kde se ještě dávalo i na dluh zde jsem prožil krásné dětství jak na vesnici a jak koukám moc se to tam ani nezměnilo

  1. Markéta Hudcová
   Markéta Hudcová
   | |

   Nepamatujete prosím někdo rodinu Malých ze Střížkova. Měli statek u kostela čp 5 a7?

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »