Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Vršovická čerpací stanice v Braníku a věž v Michli

Vršovická čerpací stanice v Braníku a věž v Michli

Čerpací stanice vodárny města Vršovic od Jana Kotěry v Braníku. Celý areál vodárny byl až do zničení povodněmi v roce 2013 využíván jako unikátní dětské zábavní centrum pod názvem Kroužky na Vltavě. Byl tenkrát renovován z fondů Evropské unie, ale stejně jako mnohé další stavby se ani tento areál nevyhnul povodním. Počítá se však s jeho obnovou.

Z čerpací stanice od Vltavy musela být voda někam čerpána… A jsme u vršovické vodárny (také od Jana Kotěry), jejíž věž stojí v Michli. Zdánlivý protimluv? Ale ne, město Vršovice se totiž na začátku 20.století rozhodlo vybudovat svůj vlastní vodovodní systém a k tomu potřebovalo vybudovat vodárnu i s vodárenskou věží. S Vinohrady se nedohodlo a samo nemělo žádný pořádný kopec, aby odtud mohla voda zdařile stékat samospádem dolů do Vršovic. Když to nešlo s Vinohrady, tak se dohodli s tehdy malou vsí Michle, protože ta měla skutečně pěkně vysoký kopec. K tomu asi navíc chtěli Vršovičtí Vinohrady trumfnout i samotnou věží, a tak si pozvali na její projekt ne jen tak ledajakého architekta, ale samotného Jana Kotěru.

Kotěra navrhnul ve stylu geometrické moderny celý vodárenský areál. Kromě čerpací stanice v Braníku, věž v Michli, ale také obytný dům a budovu strojovny.

Věžový vodojem zásoboval vodou nejen Vršovice, kterým patřil, ale i Michli, na jejíž území stál. Z celé věci těžili Braník, kde byla přečerpávací stanice a Krč, přes jejíž území vedl přívod vody. Zkrátka přiživili se všichni. Vodárenská věž přestala plnit svou funkci v roce 1975.K pražské vodovodní síti byla vodárna napojena až v roce 1927. Zajímavostí je, že vršovická vodárna jako první v Čechách začala s chlórováním vody.

Více fotografií vodárenské věži v Michli zde

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 3 komentářů

 1. Petronela
  Petronela
  | |

  Ano, povodně 2013. Diky za připomínku.

 2. sova
  sova
  | |

  Podle mě spíš myslí povodně v roce 2013. v tomhle roce byl areál opravdu poničený ale má se otevřít v červenci(aspoň myslím)

 3. krysarr
  krysarr
  | |

  Zajimave! Jen ty povodne, nebylo to spise pri velkych povodnich v roce 2002?

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.