Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Klášter svaté Markéty

2
Klášter svaté Markéty

Klášter sv. Markéty v Břevnově je nejstarší a dodnes činný mužský klášter u nás. Klášter byl založený už roku 993 a byl původně celý dřevěný. Ale už v 11. století tu byl postaven románský kostel a krypta, kterou je možné v podzemí pod dnešním kostelem navštívit. Dnešní barokní budovy kláštera včetně chrámu sv. Markéty, nového konventu a prelatury pocházejí převážně z let 1708 – 40 a jsou z dílny Kryštofa Dientzenhofera.

Pod chórem kostela byla při archeologickém průzkumu z let 1965–1968 odkryta část zdiva a podlaha krypty trojlodní románské baziliky z poloviny 11.století. Basilika sv. Markéty nad ní pochází z doby baroka. Byla zbudována podle plánů architekta Kryštofa Dientzenhofera a byla také pod jeho stavebním dozorem. Interiér chrámu působí na návštěvníka mocným dojmem, vyvolaným protínáním konvexních a konkávních barokních křivek. Vnitřní zařízení a výzdobu kostela navrhl Kryštofův syn Kilián Ignác Dientzenhofer.

Prospekt klášterní kaskádové zahrady s nedávno rekonstruovanou oranžerií, sadem, habrovým špalírem a loubím, stejně jako dva rybníky, pocházejí z první poloviny18.století. Klášterní zahrada si až do současnosti podržela prvky barokního uspořádání. Podle dostupných informací kompozici navrhl Kilián Ignác Dientzenhofer. Terasovitě uspořádaná zahrada má v severní části rozsáhlý sad, kde jsou ovocné stromy staré i 120 let. V západní části stojí kaple s názvem Lazarka, nad pramenem potoka Brusnice pavilon Vojtěška, u které stojí dva mohutné buky lesní. Na opačné straně parteru stojí barokní gloriet Josefka. Cesty v prostoru mezi nimi lemují habry.

Jelikož se jedná o nejstarší mužský klášter v Čechách, musí tu být nejstarší i pivovar. Pivovar byl založen ve stejném roce jako klášter – takže už v roce 993 jako součást jeho hospodářského zázemí.  Pivovar byl v roce 1889 zrušen hlavně z důvodu nedostatečné kapacity sklepa a objekt od Kiliána Ignáce Dientzenhofera byl nešťastně zbourán při rozšiřování Patočkovy ulice v roce 1953. Na tradici pivovarské výroby navázala roku 2011 společnost „Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha“ a pivovar umístila v barokní budově bývalých stájí. Místní pivo můžete ochutnat v klášterním šenku, nabízejícím jídla z tradiční staročeské kuchyně. Otevřené krbové ohniště a autentické předměty podtrhují rustikální dojem. K vybraným pochoutkám vám načepují světlé i tmavé pivo Benedikt 11% tmavý, Benedikt 20% světlý i světlý Klášter 11% z pivovaru Klášter.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 2 komentářů

  1. Anna Hladilová
    Anna Hladilová
    | |

    BŘEVNOV.

    Návštěva areálu byla 6.1.2015.

    Místo,které na návštěvníka hodně zapůsobí.
    Park je nádherný.
    Rovněž nás velmi oslaovila návštěva hřbitova s hroby Karla Kryla,Anastáze Opaska a mnoha dalších zesnulých.
    Nezapomeňte navštívit Břevnov.

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »