Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Malešice

Malešice jsou téměř celé na území městského obvodu Praha 10, jen velmi malá část v okolí Jiráskovy vily s botanickou zahradou zasahuje do městského obvodu Praha 9. Poprvé jsou připomínány v roce 1309, poté dlouhou dobu náležely Novému Městu. Významné datum je rok 1727, kdy ves Malešice kupuje pražská univerzita, což připomínají i názvy ulic jako Rektorská, Prorektorská, Na Univerzitním.

Když se Malešice v roce 1922 staly součástí Velké Prahy, zůstávaly stále jen malou zemědělskou vsí s 1 400 obyvateli. Za první republiky se na území Malešic postavila poměrně rozsáhlá vilková čtvrť pro nižší až střední společenské vrstvy na úbočí vrchu Třebešina. Dřívě hezké symetrické dvojdomky byly pozdějšími „modernizacemi“ značně znetvořeny a dnes vzhled této čtvrti, až na výjimky, působí značně chaoticky a neúpravně, jako konec konců u většiny vilkových čtvrtí podobného charakteru v Praze a v českých zemích vůbec. V polovině šedesátých let zde bylo postaveno jedno z prvních sídlišť, jenž působí vcelku úhledně. Paneláky nejsou zas až tak vysoké a snaží se vytvářet zdání bloků. V sídlišti je dnes již vzrostlá zeleň a i přes navýšení původně plánovaných podláží z pěti na sedm, působí celé sídliště velmi útulně a domácky. Chloubou Malešic je stejnojmenný park a k rekreaci slouží i blízký les. Dnes v Malešicích na ploše o rozloze 3,81 km2 žije přes 10 000 obyvatel.

  • 1309 – první písemná zmínka
  • 1727 – Malešice náleží pražské univerzitě
  • 1922 – připojeny k Praze společně se Žižkovem jako XI. městská čtvrť

Články o Malešicích

Malešická botanická zahrada

Malešická botanická zahrada

V Praze jsou všeobecně známé dvě botanické zahrady - jedna Na Slupi a druhá v Tróji. Nicméně Praha má ještě jednu, poněkud skrytou botanickou zahradu, a sice na poněkud zvláštně znějící adrese Praha 9 - Malešice. Skoro celé Malešice jsou přitom na Praze 10...
Malešická kolonka

Malešická kolonka

Nečekaná úhlednost domků na návrší kousek od Malešického lesa překvapí. V Praze, kde je obvykle každý dům stavěn stylem každý pes jiná ves, působí tak trochu jako z jiné země. Aniž jsem původně o těchto domcích něco věděl, moc se mi urbanismus a vzhled...
Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 3 komentářů

  1. happy wheels
    happy wheels
    | |

    Významné datum je rok 1727, kdy ves Malešice kupuje pražská univerzita, což připomínají i názvy ulic jako Rektorská, Prorektorská, Na Univerzitním.

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »