Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Kostel svatého Matěje

4
Kostel svatého Matěje

Pověst říká, že první kostelík na tomto místě nechal postavit v roce  971 kníže Boleslav II., zvaný Pobožný. Ten zabloudil v lese v lokalitě, kde byli za dívčí války pobiti a následně pohřbeni muži z družiny Ctirada. Tam se před ním náhle objevil divoký medvěd střežící hroby, ale zjevení svatého Matěje knížete včas zachránilo. Podle jiné pověsti vylezl z křoví značně statný muž, který medvěda zastřelil a pak se představil, že je Matěj. A ještě jiná pověst říká, že to nebylo divoké zvíře, nýbrž ochočený medvěd chalupáře Matěje, což kníže zjistil až v momentě, kdy si s ním medvěd začal hrát a lízat ho na tváři. Každopádně z vděčnosti za svou záchranu slíbil kníže na tomto místě nechat postavit kostel zasvěcený svatému Matěji, což také učinil. První spolehlivý historický údaj o kostele ale všem třem pověstem nepřeje a pochází až z roku 1404. Kostel postupně přestával stačit požadované kapacitě a proto byl v roce 1770 zbořen a  nahrazen dnešním barokním. V průběhu doby byl kostel mnohokrát vyloupen, naposledy v 90. letech 20. století.  Do věže kostela uhodil v březnové noci 1840 blesk, který ji těžce poškodil  a při následném požáru byly ve věži roztaveny železné zvony.

V kostele je tradice známých památkových betlémů, kdy jsou jednotlivé postavičky oblečeny do krojů z různých koutů českých zemí. Každý rok se pečou čerstvé figurky a nejhezčí z nich se konzervují a uchovávají. Sv. Matěj se také proslavil pořádáním Matějských poutí, které postupně ztrácely náboženský a získávaly zábavní charakter. Dneska už by se proto návštěvníci ani atrakce Matějské ke kostelu nevešli a proto se přestěhovali raději na Výstaviště.

Po náročné procházce bychom se asi rádi občerstvili, ale krásná zahradní restaurace U Matěje je v současnosti bohužel zavřená a pustá….

….proto se vydáme se naproti přes hlavní ulici do  restaurace „Na staré faře“, která je spojena s počátky hanspaulské kapely Bluesberry. V případě hezkého počasí by bylo škoda si nedat oběd nebo večeři ve stinné  zahradní restauraci s fontánkou, k dispozici je i salónek. Restaurace evokuje atmosféru lokality, kde se dříve nacházelo mnoho historických usedlostí.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 4 komentářů

 1. Mirka Tvarohová
  Mirka Tvarohová
  | |

  V Praze nežiji od studentských let, ale podívat se k Matějovi, na betlém, “ očichat “ jezulátko z perníku, to byl rituál. Musím zajet. Mirka

 2. Alena Chrenkova
  Alena Chrenkova
  | |

  Moc děkuji . Jsem narozená. V roce 1943 a tato místa jsou mé dětství a mládí. Moji rodiče měli v r1939 v kostelíku u Matěje svatbu . Procházky na Babu, Hanspaulku, Julisku- bývalá cihelna , dále nádherná Stromovka , nezapomenutelné Matějské pouti, jejichž stánky s se táhly od Dejvické ulice až k Matěji a vůbec celých krásných Dejvic ,jsou mému srdci velmi drahé.V bývalé kolonce bydleli moji prarodiče a my přímo v ulici Jugoslávských partyzánů dříve Titova. Na Lotysaku jsme jako děti užili plno dětských her . Děkuji
  S pozdravem Alena

 3. Hilda Stadnik
  Hilda Stadnik
  | |

  Dekuji za „prochazku“ mistama meho mladi. Kostel Sv. Mateje pro me hodne znamena, rodice tam meli svatbu, ja jsem tam byla pokrtena a ted jsou tam rodice pochovani.
  Jsem vdecna pratelum z Prahy, kteri me na tuto moznost se podivat do minula upozornili.
  Fotografie jsou moc pekne.
  S pozdravem Hilda Stadnik, NY

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »