Menu

Velký Břevnov

3
Velký Břevnov

Velký Břevnov je pro mě dost smutný úkol – popisovat ho i fotit. Celý byl zbořen v 70. letech 20. století. Je to obrovská škoda, protože až do své likvidace se jednalo o vzácně zachovanou vesnickou náves a staré centrum Břevnova. I když byl povýšen na město, neměl Břevnov vlastně nikdy náměstí a stará náves plnila tuto úlohu s názvem Břevnovská ulice až do smutného konce. V prodloužení Břevnovské směrem k Bělohorské ulici přibylo později ve 30.letech i kino s původním názvem Ideál, později Radost. Říkalo se mu prý Randál  (radost + ideál = randál:)). Na návsi stávaly krásně zachované statky i starobylý hostinec “U Kotoučů”.

Při poznávání Velkého Břevnova s klášterem nám může pomoci mapa

Tento dům zůstal jako jeden z posledních ze staré zástavby na malém trojúhelníkovém náměstíčku tvořeném vidlicí ulic Radimova a Na Petynce. Tím pádem byl svědkem natáčení jednoho z dílů filmového seriálu “Hříšní lidé města pražského” a sice “Pěnička a Paraplíčko”, kde jsme kromě rady Vacátka v podání Jaroslava Marvana,  mohli vidět v titulních rolích Radoslava Brzobohatého a Jiřinu Bohdalovou. Na rohu domu jsou zachovány pozůstatky zdobených držáků na plynové lampy.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 3 komentářů

 1. Helena Brabcová
  Helena Brabcová
  | |

  Krásný den,

  nostalgicky mě potěšil článek o břevnovské návsi.Jsem velmi ráda za fotografii, která je černobílá .
  Nedávno jsem vyprávěla vnoučatům :-) o tom, jak jsem si na statku, který byl na návsi,půjčovala v 70. letech koně a jezdila na něm do Klášterní zahrady.Koukaly na mě tak, že jsem na chvíli zaváhala, jestli je to vůbec pravda ?! Fotografie je mi důkazem, že to tak doopravdy bylo. Na statku vlevo na fotografii jsem byla mnohokrát ve dvoře a na zahradě, kde rostly přenádherné růže.Vzpomínám s láskou na krátkou dobu, kdy jsem se mohla kochat – už tenkrát odcházející krásou přírody a architektury, kterou mám velmi ráda.Bylo to v letech 1976-1978..patrně již starousedlíci věděli, že budou vystěhováni, protože místo pomalu umíralo.Děkuji.

  Reply
 2. J.P.
  J.P.
  | |

  Ten domek se šindelovou střechou asi už dlouho stát nebude, pokud někdo nepřinutí majitele k jeho opravě a nenechání takového chátrání.

  Reply

Zanechte svůj komentář

Jméno
Jméno*
E-mail
E-mail *
Web
Web