Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Ves Třebonice

0
Ves Třebonice

Třebonice jsou čtvrtí na samotné hranici Prahy. Od souvislé zástavby jsou oddělené rozlehlými polemi, i když zástavba se už „od Prahy“ pomalu přibližuje. V tomto prostoru má vzniknout Západní Město. Ale to je pořád ještě hudba dosti vzdálené budoucnosti, tak se pojďme společně pokochat (zatím) nenarušenou pražskou vsí i se zajímavým okolím.
Ves Třebonice je velmi starobylá, neboť nejstarší ze všech zpráv o ní máme už z roku 1279. Původ názvu je podle některých badatelů podobný jako u názvu města Třeboň, to jest Třebonice = ves lidí Třebonových, takže od osobního jména Třebon. Jiní badatelé pak trvají na tom, že název vychází ze slova tříbit = kácet, čistit les. Majitelé vsi se často střídali, nejčastěji (3krát) ale patřila břevnovskému klášteru.  V roce 1974, když byla připojena k Praze, měla i s osadou Chaby 109 popisných čísel s 635 obyvateli. Paradoxně, připojení k Praze pro Třebonice neznamenalo rozvoj, ale naopak úbytek obyvatel. V roce 2006 už jich bylo jen 413.
Zajímavostí je, že na katastru Třebonic je spousta významných staveb, které lidé pokládají za součást Zličina. Například přilehlá obchodními centra Ikea, Tesco, Metropole Zličín a Globus Zličín, ale i stanice metra Zličín a depo Zličín.

V téhle usedlosti se nachází současný největší turistický magnet Třebonic – Staňkův rukodělný pivovárek, založený v roce 2005. Trochu se liší od ostaních minipivovarů v Praze, protože pokaždé tady najdete jiný výborný druh piva čerstvě uvařený. Piva odsud vyhrála několik domácích i zahraničních cen. Je tu i pension, restaurace GUSTA a kemp Drusus. Ve dvoře jsou ustájeny koně.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »