Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Park Na Skalce a Doubková

1
Park Na Skalce a Doubková

V místech, kde činžákový Smíchov přechází ve vilový, se nachází krásný krajinářský park Na Skalce. Návštěvu parku doporučuji dále zkombinovat ještě s dalšími v této oblasti, které teprve budou publikovány – vycházky Santoška a Malvazinky anebo již byly – jako vycházka U Nikolajky, Na Březince, Kolonie Malvazinky a Na Václavce.

Ale k parku! Jeho plocha není veliká, pouhých 2,2 hektaru. Nicméně nás na této malé rozloze potká spousta překvapení.

Při průzkumu parku a okolí nám může pomoci mapka.

Tento park získal své jméno podle usedlosti Skalka, která stávala v severní části parku, co jsou dnes schody. Park vznikl na pozemcích, které k usedlosti patřily.

Asi se budete divit, proč je park zvláštně vybudovaný do kopce, a že je obzvlášť, až nepřirozeně strmý od ulice Kováků. Je to tím, že se v podzemí skrývá technická památka – první vodojem města Smíchova, někde je prý skrytý vchod z ulice Kováků.

Vznik parku se datuje do období  po roce 1813, kdy zdejší pozemky zakoupil rytíř Doubek (či Daubek). Jeho jméno nese i usedlost Doubková těsně pod parkem. Usedlost je klasicistní patrová budova s výrazným štítem a valbovou střechou. Nedávno byla velmi hezky zrekonstruovaná.

Rytíř Eduard Doubek vystavěl na Skalce park, který roku 1889 daroval smíchovské obci. Ta pověřila architekta Františka Thomayera, aby park ještě lépe zvelebil, což se také v letech 1891-4 stalo. A Thomayerovu výslednou podobu neoklasicistní parkové úpravy s jezírkem a altánkem a značným převýšením můžeme vidět i dnes. Park je nádherně terénně vymodelován. Najdeme tu různorodé dřeviny jako sloupovitý dub lesní, lísku tureckou, červenolistý buk lesní a k tomu mohutný exemplář topolu bílého.

Na přelomu tisíciletí proběhla rehabilitace parku podle projektu zahradního inženýra Jana Šteflíčka. Do nedávné doby byl park shromaždištěm narkomanů, hlavně díky nedalekému občanskému sdružení Sananim. Po odchodu Sananimu se situace podstatně zlepšila a mezi květnem a říjnem 2012 Praha 5 park zrekonstruovala a obnovila jezírko se dvěma vodopády, které je teď napojeno na novou vodovodní přípojku.

V ulici Na Doubkové č 4/1249 žili hned dvě slavné osobnosti – literární kritik, novinář a spisovatel F. X. Šalda a potom poněkud mystický dekadentní spisovatel a vyznavač okultismu Emanuel z Lešehradu, který vytvořil sbírku literárních a historických dokumentů, jež obsahovala vzácné rukopisy, korespondenci, fotografie a osobní předměty. Sbírka byla původně vystavena v tomto domě, následně  byla ale přemístěna do Památníku národního písemnictví. Po roce 1989 se objevuje i Společnost Lešehradeum.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

  1. Vyskočil
    Vyskočil
    | |

    Dobrý den, chtěl bych podotknout že vchod do vodojemu se asi nachází v místech ulice Kováků, (dříve jsme té ulici říkali Poděbradka) snad se i tak za prvé republiky jmenovala Poděbradova.A ten vchod by se měl nacházet v místech proti schodům které spojují ulici Kováků a Radlická. Asi tak poovinně té stráně . Bývali k plechovým dveřím dřevěné schody.

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »