Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Dolní Krč

1
Dolní Krč

Dolní Krč na rozdíl od té Horní dopadla velmi špatně. Při výstavbě Jižní spojky byla skoro celá zbořena a tak se dnes můžeme podívat jen na kapličku smutně stojící v prostoru bývalé návsi, zámek s částí parku a rybníky a několik málo domů. Bývalou ves tak dneska spíš připomínají jen názvy některých ulic, jako třeba Za Obecním Úřadem, kde najdeme jen malou sokolovnu i se sokolem na střeše (samozřejmě ne živým), nebo Na Staré Cestě, Nad Obcí I, Nad Obcí II a podobně.

Nejvýznamnější budovou Dolní Krče je zámek zmiňovaný už v roce 1273, připomínající malou Hlubokou. Zajímavostí je, že se ho podařilo dobýt Janu Žižkovi. Potom tvrz majitelé zanedbávali, až byla v době bitvy na Bílé Hoře už zcela pustá. V roce 1627 získal tvrz se dvorem řád obutých karmelitánů od sv. Havla, ti tady potom měli své vrchnostenské sídlo. V 19.století byla provedena přestavba ve stylu anglické novogotiky a zámek byl rozšířen v jižním křídle o velký sál. K zámku patřily i hospodářské budovy – dnes zbourané, zámecký park s rybníky a pivovarem a především rozsáhlé pozemky v okolí. Ty jeden z posledních majitelů statkář Welzl plánoval rozparcelovat na zahradní město rodinných domků. Z velkolepého projektu se však podařila zrealizovat jen malá část. V roce 1948 byl veškerý majetek Welzlovy rodiny znárodněn – ten pak její potomci dostali po restituci zpět. Dnes je z něj čtyřhvězdičkový hotel s názvem Chateau St. Havel jako reminiscencí na historii zámku.


A už jsme na bývalé návsi, kde dneska stojí osaměle kaple sv. Anny. Její historie začíná v roce 1859, kdy si tady místní věřící z vlastních peněz postavili malou kapličku. Na jejím místě pak byla v roce 1881 postavena větší kaple už v dnešní podobě, postavena byla podle „místní tradice“ zase ze sbírek místních věřících. V roce 1979 se bourala z důvodu výstavby Jižní spojky celá Dolní Krč. V té době už byla kaple v hodně špatném stavu, neboť byla naposledy opravována v roce 1941 a tak ji hrozilo zbourání. Naštěstí k tomu nedošlo a jako skoro jediná z původní zástavby přežila až do dnešní doby a slouží církvi československé husitské.

Dominanta čtvrti býval hotel Klimeš, kde byla i restaurace s velkým sálem až pro 2000 osob, zahradní restaurace, cukrárna a stejnojmenný biograf (po znárodnění přejmenovaný na Oddech). Hotel se bohužel nedožil dnešní doby a podlehl dálnici. Zajímavostí bylo, že „krčským nářečím“ se říkalo vždy Klimš, U Klimšů, nikoliv Klimeš, U Klimešů. Z pohledu na obrázku stával níže napříč pod kapličkou pod budovou Šimsova sanatoria v lese na obzoru.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

  1. Milena Procházková
    Milena Procházková
    | |

    Máte v článku chybu. Zámek v Krči potomci Tomáše Welze po restituci neprodali, ale vlastní ho dodnes.

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »