Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Krč

Krč se nachází celá na území Prahy 4. Na ploše 5,21 km2 tu bydlí 27 000 obyvatel, většina z nich v panelákových sídlištích, ale najdeme tady i vilové čtvrtě z meziválečného období.

Historicky se rozlišovala Dolní Krč (okres Nusle) a Horní Krč (okres Královské Vinohrady). Obě vsi byly oddělené a obě se také táhly z údolí po úbočí stráně až na vrchol kopce, takže jejich název rozhodně nebyl dán jejich výškovou polohou. Horní Krč se nalézala podél Budějovické silnice a dodnes se z ní zachovalo několik zajímavých původních budov, ať už venkovského charakteru anebo krásné předměstské neorenesanční vily. K Horní Krči patřila ještě starobylá zájezdní hospoda na vídeňské silnici a později slavná výletní restaurace „U Labutě“, sloužící návštěvníkům Krčského lesa. V 19. století vznikla na okraji Horní Krče osada Jalový Dvůr a při křížení Vídeňské ulice a Jižní spojky můžeme zahlédnout nezbořenou část bývalého pivovaru.

Dolní Krč byla významnější. Najdeme v ní krásný neogotický zámek čp.1., ke kterému přiléhal zámecký park s několika rybníky. K zámku samozřejmě patřil, jak dříve bylo obvyklé, hospodářský dvůr (na místě před dnešním nádražím Praha – Krč). Posledním majitelům, rodině státkáře Welza, byl zámek se statkem znárodněn v roce 1948. Dědicům byl majetek navrácen v restituci. Nedávno byl zámek zrekonstruován a upraven na luxusní čtyřhvězdičkový hotel, zámecký park spolu s rybníky je využíván jako golfové hřiště.

 • 1222 – první zmínka
 • 1922 – připojena k Praze společně s Nuslemi jako XIV. pražská čtvrť

Články o Krči

Dolní Krč

Dolní Krč

Dolní Krč na rozdíl od té Horní dopadla velmi špatně. Při výstavbě Jižní spojky byla skoro celá zbořena a tak se dnes můžeme podívat jen na kapličku smutně stojící v prostoru bývalé návsi, zámek s částí parku a rybníky a několik málo domů. Bývalou ves tak dn...
Horní Krč

Horní Krč

Horní Krč, kromě toho že byla vsí podél dnešní Hornokrčské ulice, která tvořila její osu, tak se na přelomu 19. a 20. století stala, zřejmě díky blízkosti Krčského lesa a přilehlých rybníků, oblíbeným letoviskem. V té době si zámožnější pražské vrstvy...
Zelená liška

Zelená liška

... aneb jak vznikalo sídliště Na Zelenou lišku pořádá Praha Neznámá komentované vycházky . Je zajímavé, že se mezi lidmi traduje, že to, co bylo postaveno za první republiky, je vynikající, a to co se stavělo za socialismu byla jenom ošklivá šedi...
Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 11 komentářů

 1. Jaroslav Joska
  Jaroslav Joska
  | |

  Dobrý den pane Ryska, jsem ve sporu s kamarádem Michalem o době výstavby sídliště vedle AV ČR v Praze 4.Sídliště je ohraničeno ul. Jalodvorská, Pasteurova, Trnkova a K výzkumným ústavům. V 60 letech jsem jezdil s kamarádem ze ZDŚ na zahrádku jeho rodičů v dané oblasti. Zahrádka byla vedle ty velké rod. vily která jediná přežila do dnešních dnů. Podle mě se začalo se stavbou sídliště začátkem 70 let. Lze někde dohledat o výstavbě sídliště víc podkladů. Za případné informace děkuji. J.Joska 608 169 685.

 2. eja
  eja
  | |

  Dobrý den! Přivítal jsem článek o vaší práci v MFD, hned jsem se podíval na vaše stránky, zelména o Krči, kde většinu života žiji. Bohužel jsem zde nenašel zmínku o bývalém zájezním hostinci „U Labutě“ (pod Krčskou nemocnicí), jehož historie je také nesmírně zajímavá. Například, z technického hlediska, bylo velice zajímavé, že sklepy původního hostince (před rekonstrukci) protékal potůček, který prý způsoboval dobré chlazení sklepů a sudů, proto prý zde bývala plznička tak vyhlášená!
  eja

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »