Horní Krč, kromě toho že byla vsí podél dnešní Hornokrčské ulice, která tvořila její osu, tak se na přelomu 19. a 20. století stala, zřejmě díky blízkosti Krčského lesa a přilehlých rybníků, oblíbeným letoviskem. V té době si zámožnější pražské vrstvy v těchto místech staví krásné, především novorenesanční vily s nádherně vyřezávanými dřevěnými balkony a sloupky. Tyto vily potom využívali především jako letní sídla.
Do Horní Krče můžete vyrazit na pohodlnou menší procházku, k dispozici je mapka.
Začneme u stanice metra Kačerov, u které se dáme dolů po schodech do ulice Čerčanská, po které dojdeme až ke světle žluté budově, za niž je malá branka, kterou vejdeme do komplexu pensionu Avion, jež sestává ze dvou krásných neorenesančních vil s průčelím orientovaným Budějovickou ulici a rekonstruovaných v původním barevném provedení
Ze dvora pensionu se vrátíme brankou, kterou jsme přišli, zpět do Čerčanské ulice, kde o něco níže narazíme na klasicistní Villu Maria č.28, jak se můžeme dočíst nad vchodem, jejíž okna už bohužel klasicistní nejsou..
Dojdeme až na konec Čerčanské, zabočíme ostře doprava přes křižovatku a začneme stoupat do poněkud strmější Hornokrčské ulice, kde nás hned na začátku přivítá neorenesanční vila č.7 s dvěma věžemi, která nás přenese do slunné Itálie.
Za první republiky vznikaly v Horní Krči i krásná funkcionalistická díla. Tuto vilu č. 25 si nechal ve 30. letech vystavět slavný hoteliér Juliš….ano ten po němž se jmenuje velký hotel na Václavském náměstí podle návrhu architekta Pavla Janáka, inspirovaného hotelem Avion v Brně.
Na konci Hornokrčské zatočíme u křížku ostře doprava na Budějovickou směrem zpět na Kačerov.
Na konci uličky Ke Krčské stráni zabočíme doleva po chodníku a máme to už jen pár kroků k zpět ke stanici metra Kačerov
Ta první vila mi připomíná spíš typické nádražní budovy.
Máte naprosto pravdu, i nádraží v té době se stavěly v novorenesančním stylu. Na mně mnohé tyto vily působí obdobně.