Když vystoupáme z horního konce hostivařské návsi po schůdkách nahoru, dostaneme se asi po 100 metrech k místnímu hřbitovu.
Nejstarší hřbitov se v Hostivaři původně nalézal přímo u kostela Stětí sv. Jana Křtitele. Zrušen byl, jako i mnoho dalších v roce 1784 dekretem Josefa II, který zakazoval pohřbívání uprostřed obydlených obcí. Nový hostivařský hřbitov na kopečku nad vsí byl založen v první polovině 19. století a byly sem přeneseny některé náhrobky ze starého hřbitova. Nový hřbitov se dělí na starou a novou část, v obou uvidíme secesní plastiky z přelomu 19. a 20. století.
Za hřbitovem zabočíme na louku, kde byla při stavbě obchvatu Staré Hostivaře a dalších inženýrských sítí objevena rozsáhlá archeologická lokalita osídlená v různých obdobích pravěku (mj. zde byly nalezeny tři hroby se skrčenými kostrami z doby bronzové).
Z louky se vrátíme zpět na náves.
Technická pozn.: Ta poslední fotka neodpovídá popisku. Na fotce je v pozadí vidět hostivařská přehrada, což z louky vedle hřbitova určitě není možné, na fotce je pravděpodobně louka nacházející se vedle vstupu na koupaliště. Jinak ale díky za zajímavé články!
Aha tak až tam někdy půjdete tak mi buď napište nebo dojděte k hrobce Švehly a otočte se na pravo a jděte rovně ( je tam cestička která vede na druhou část tam ne ) držte se stěny a v rodinné hrobce rodiny Šaldovi je je fakt smůla že tam nemá ani jednu desku a to vím chodím tam několikrát zapalovat svíčku protože se už na něj zapomnělo 🙁
Děkuji, až se tam budu pohybovat, zkusím najít anebo se ozvu
Na hřbitově v hrobu rodiny Šaldovi je pohřben František Xaver Šalda (1867-1937) básník a jeden z nejvýznamnějších literárních kritiků !
Vím o tom , hrob se mi však nepodařilo nalézt