Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Hotel International – majestátní a fascinující

3
Hotel International - majestátní a fascinující

Druhou srpnovou neděli se opět konala prohlídka interiérů hotelu International na pražské Podbabě.
Tento hotel z konce padesátých let občas nemá mezi lidmi moc dobrou pověst, hlavně vzhledem k době, ve které vznikl. Tomu je poplatná i jeho architektonická podoba. International je postaven ve stylu socialistického realismu, nebo také „sorely“, jak se tomuto architektonickému slohu někdy zkráceně říká. Na druhé straně se ale jedná o fascinující stavbu. Je to největší budova tohoto druhu na našem území a je opravdovým unikátem. Původně měla sloužit pouze k ubytování vojáků, nakonec se ale armáda nechala slyšet, že takto naddimenzované ubytovací kapacity nemůže využít a tak se z budovy na poslední chvíli stal hotel. Nutno podotknout, že hlavně pro vojenské šarže a vojáky z našich spřátelených zemí. V padesátých letech se ale jednalo o nejluxusnější hotel v Československu. Měl téměř dvě stě pokojů.

Nejde ale jen o úctyhodná čísla. V interiéru dodnes nalezneme velmi kvalitní výzdobu. Podíleli se na ní přední čeští a slovenští umělci a řemeslníci. Zpracování a design ozdobných prvků a svítidel svou kvalitou příjemně překvapí. International zkrátka stojí za prozkoumání…My jsme si na samém začátku naší vycházky nejprve prošli zahradu a ukázali si, kde se nacházela takzvaná Rača. Jednalo se o samostatně stojící menší budovu, kde se nacházel lidově laděný restaurant se všemi náležitostmi. Zde se prezentovala chuť úžasné české kuchyně snoubena s krásami lidového umění. (V socialistickém Československu se tento typ podniků těšil velké oblibě. Soudilo se, že právě takto by se měla prezentovat úroveň české gastronomie zahraničním návštěvníkům.) Zdejší hosté byli samozřejmě hlavně vysocí důstojníci a jejich zahraniční protějšky, alespoň v počátcích fungování. Později do Rači chodila klientela poměrně pestrá, občas se tam konaly oslavy, zahradní grilování či jiné akce, které spousta lidí dodnes dobře pamatuje (jak se zcela prokázalo na naší vycházce.) Ostatně není divu, samotný restaurant byl uzavřen pouze před několika málo lety. Dnes má ovšem zcela jiné využití – je zde fitcentrum. Jediným pozůstatkem z dob restaurace je dnes květinami zdobená recepce.Pak už jsme se vydali do samotného interiéru hotelu. Prošli jsme se reprezentativním salonkem, (pozorní návštěvníci si mohli všimnout chybějícího lustru na stropě, kdy a kam se ztratil je místní záhadou…) a pokračovali již do samotného nitra hotelu, kde jsme si ukázali reprezentativní sály, foyer, malé salonky, restaurace a další místní zajímavosti. Za zmíňku stojí určitě i protiatomový kryt, který dokázal pojmout až několik stovek lidí na více než týden.


Nakonec nás čekal zlatý hřeb. Vyjeli jsme výtahem do čtrnáctého patra (vlastně třináctého, neboť i ve zdejším hotelu bylo z pověrčivosti přeskočeno) do samotné věže hotelu. Odtud je pak možné vystoupit na terasu ze které se nám naskytl neuvěřitelný výhled na Prahu. Na jedné straně je vidět panorama Prahy s Hradem, a straně druhé se rozkládá Bubeneč, čistička odpadních vod – a vidět je až na osadu Baba.

Kromě toho je ale možno z tohoto patra vystoupit ještě o něco výše. Za skrytými dveřmi se nacházejí křivolaké schody vedoucí nahoru. Když se po nich návštěvník vydá, dostane se ještě na terasu výše – přímo pod proslulou hvězdu. Tato místnost slouží i jako vstup do strojovny. Hvězdu hotelu International je totiž možné zasunout dolů do věže, například v případě údržby a nebo když bylo potřeba ji znovu přetřít – zejména v dobách, kdy její rudá hvězda měla být jasným symbolem Prahy. Dnes už hvězda ale červená není. Jakou barvu má, vám neprozradíme. Pojďte se o tom přesvědčit s námi na některém z dalších termínů. Více se o nich dozvíte v sekci vycházek, na našem facebooku a twitteru.

Pokud stále ještě nejste rozhodnuti, musíme vám prozradit, že po prohlídce se zájemci ve věži mohou občerstvit, posedět a pokochat se výhledem do sytosti. K tomu si můžete dopřát kávu, vodu, cider či víno za ceny speciálně ušité na míru Praze Neznámé. Pokud zrovna ve vypsaných termínech nemáte čas, nezoufejte. Hotel je možno navštívit kdykoliv. Můžete si zde třeba dopřát kávu ve foyer v baru pojmenovaném po Louisi Armstrongovi, či si užít oběd v nově otevřené restauraci Symfony v bočním křídle. Posedět se dá i na zahrádce, kde můžete obdivovat zdejší bylinkový záhonek. Potěší i denní menu za přijatelné ceny.

Hotel International není jen moloch z padesátých let, ale je to hlavně unikátní stavba s osobitou atmosférou. Byla by tedy škoda se mu vyhýbat. Budeme se na vás těšit!

/Fotografie: archiv autorky a Kateřina Lipovská/

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 3 komentářů

 1. Jitka Podráská
  Jitka Podráská
  | |

  Vkládám příspěvek po prohlídce hotelu International 19. 2. 2020 od 18 h. Sešlo nás tam odhadem 36 osob, průvodcem byl p. Petr Ryska)

  Dokument z r. 2008
  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10169912707-pribehy-domu/207562269000003-ve-stinu-hvezdy-hotelu-internacional/titulky

  1:50 – 2:24 bývalý pan ředitel hotelu (Felix Křížek) ještě „vylepšil“ historku o plánované návštěvě Stalina – prý bylo schodů původně víc než 22 a ne naopak. Ve skutečnosti je jich 20. Každý si to může přepočítat
  2:25 – 2:49 vzpomínky pétépaků: během stavby tam údajně zemřelo 300 – 400 jejich spoluvězňů.
  7.14 – 7:18 „A nejste-li pověrčiví, můžeme třeba rovnou začít ve 13. poschodí“

  S pozdravem Jitka Podráská

 2. Vladěna
  Vladěna
  | |

  Zajímavá prohlídka s příjemnou a výborně připravenou průvodkyní. Určitě každému doporučuji. Děkuji za hezky strávený večer.

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »