Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Ves Hostavice

2
Ves Hostavice

Hostavice jsou vsí středověkého původu, první zmínka o nich je již z roku 1432. Až do konce 19.století byly malou zemědělskou vsí, i dnes si můžeme všimnout, že původní vesnické jádro u otočky autobusu č.110 je poměrně malé, na místě parku se dříve nacházel rybník Vidlák, který byl později vysušen a vznikla zde nýnější travnatá plocha. Jen stejnojmenný název ulice a vrby okolo připomínají, kde se původně rybník nacházel.

Nejcennější památkou Hostavic je zámek uprostřed zámeckého parku, což je poměrně novodobá stavba z 19. století v historizujícím pojetí, čili jedná se spíše o vilu. Zámek s pozemky koupil od statkáře Kolmana v roce 1934 podnikatel Baťa, který zde chtěl vystavět rozsáhlé zahradní město na pláni na Čihadlech. Navrhl i vlastní regulační plán. Satelitní město mělo být naprosto soběstačné s vlastním obchodním centrem, školou a v údolí Rokytky měl být vybudován velký sportovní areál i s tenisovými dvorci. Bohužel z celého projektu v době těsně předválečné v napjaté politické situaci sešlo a přednost dostalo vojenské cvičiště. Hostavice byly společně s Kyjemi jako jejich osada připojeny k Praze v roce 1968.

Dnes jsou Hostavice pražskou čtvrtí položenou uprostřed přírody a nalézající se přímo na okraji přírodního parku Klánovice – Čihadla. Na území obce nalezneme jak les, tak i potoky, suchý poldr Rokytka s mokřady a přírodní rezervaci Na Pískovně. Je to čtvrť, která v současné době spojuje výhody města i vesnice. Při použití příměstské vlakové dopravy (S-linky/pantograf) je možné se do centra města dopravit za 13 minut. Zajímavostí je, že se v celé oblasti počítá s výstavbou největší pražské přírodně – rekreační zóny, která se má rozprostírat od Černého Mostu až po Hostavice a Dolní Počernice, má zde být vybudována rozsáhlá síť hypo-, in-line- a cyklo-stezek. O přírodě Hostavic více v článku Hostavická příroda. Navíc si udělejte odbočku do přilehlé Jahodnice.

A pokud plánujete výlet v zimě, tak se podívejte, že to stojí za to v článku Hostavice v zimě.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 2 komentářů

 1. Sabina Porhanslová
  Sabina Porhanslová
  | |

  Dobrý den chtěla bych vás poprosit o pomoc!Hledám tetu Jarku Macháčkovou má syna Martina a dceru Lucii.Oba jsou dospelý. Teta by měla bydlet v Hostavicích,chtěla sem ji navštívit ale bohužel si nepamatuji adresu ani cestu.Naposledy jsem tam byla jako malá.Budu ráda za každou odpověď a pomoc!!Moc děkuji s pozdravem Sabina Porhanslová

 2. Anonym
  Anonym
  | |

  Dobrý den přeji prosím vás pěkně dle archivu a dle občanů starousedlíků žádný rybník Vidlák neexistoval stejně tak ulice Vidlák rybník se jmenoval Hostavický přezdívaný Hostavák a ulice Vidlák byla přejmenována v roce 1968 kdy se Hostavice připojili ku Praze jinak se ulice jmenovala Na Průhoně

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »