Praha 6 a Praha 5 mají na svém území největší počet zachovaných usedlostí z celé Prahy. Ta jimi byla dřív obklopena ze všech stran. Některé usedlosti jsou jen viniční domky, jiné velké statky a ještě další dokonce malými zámečky, někdy i s krásnými parky a rybníky. Proto putování po pražských usedlostech začneme symbolicky na hranici Prahy 6 a 5 v Břevnově u zdařilé rekostrukce usedlosti Ladronka.
Odkud se vlastně vzal tenhle zajímavý název usedlosti s přilehlým obrovským parkem? Kdysi se v těchto místech rozkládaly velké vinice, které koncem 17. století zakoupil italský hrabě Filip Ferdinand de la Crone (čili česky hrabě F.F.z Koruny). Pro lid tehdejší doby bylo však jeho cizokrajně znějící jméno moc komplikované a tak mu začali říkat Ladrone, odtud vznikl i místní název Ladronka. No ale jak už to obvykle bývá, jeden výklad pro badatele v oblasti historických věd nestačí a tak jiný výklad odvozuje název z italského slova „ladrone“, což česky znamená lupič. Hrabě místo proslavil tím, že zde nechal postavit zájezdní a ubytovací hostinec, který se nacházel při poutní cestě z Lorety do Hájku, takže značně prosperoval. V 19.století už lidé na poutě tolik nechodili a tak začal prosperovat méně, proto byl přeměněn na pronajímanou zemědělskou usedlost, aby aspoň něco vydělal. Ale nebyla to žádná sláva a tak usedlost v roce 1922 převzalo hlavní město Praha a rozdělilo jí na skromné byty pro chudinu, což jejímu stavu prospělo ještě méně a objekt zdařile chátral. Ačkoliv byl už v roce 1964 prohlášen kulturní památkou, podařilo se ho v sedmdesátých letech nakonec zdevastovat tak, že už sloužil jen jako sklad. Na začátku devadesátých let usedlost obsadili squateři s cílem vybudovat v jejích prostorách centrum nekomerční kultury, které se zaměřovalo na alternativní a okrajovou subkulturní scénu. Squateři zde v rámci svých omezených možností pořádali výstavy, diskusní setkání, přednášky, divadelní představení i koncerty až do konce roku 2000, kdy byli násilně vystěhováni. Následovala rozsáhlá rekonstrukce celé usedlosti včetně přilehlého parku a v roce 2005 tady bylo otevřeno kulturně-společensko-sportovně-gastronomické centrum celopražského významu. Rekonstruovaná Ladronka získala několik architektonických ocenění – například Stavba roku 2006. Ladronka jako usedlost se stala i s okolním rozsáhlým parkem místem pro všechny generace a všechny směry vyžití ve všech ročních dobách.
Na velkých loukách se každoročně konají hojně navštěvované kulturní a hudebních akce, např. na jaře pálení čarodějnic nebo na podzim největší festival volného času ve střední Evropě Ladronkafest. Po červnových povodních 2013 se tady konal i hudební festival United Islands 2013, který tady nakonec možná našel lepší prostory než na vlastních ostrovech.
Dobrý den , ráda bych se Vás zeptala ještě na jednu Ladronku a sice na Praze 5. Původní deskový statek Ladronka , zřejmě stával v dnešní ulici u Kotlářky . Mám doma smlouvy o výkupu pozemků na současné domy , které
leží na těchto pozemcích . Jde o řadové domy z 30. let min.století ve stylu
Bauhaus. Žádnou zmínku o jiné Ladronce než na Praze 6 , která se nachází nad námi, jsem nenašla.V okolí je Kotlářka a Skalka.
Děkuji za odpověď , zdraví Klára Vávrová
Vážení autoři,
z historie parku Ladronka Vám vypadla velmi důležitá etapa. Jedná se o přeměnu původních obilných polí, které se táhly od Strahova, až po křižovatku Na Vypichu na nynější parkovou plochu.
V této souvislosti bych, kromě jiného, zmínil i to, že vroce 1968 sloužil park jako tábor pro velmi rozsáhlý kontingent Ruských okupantů a do dnes jsou na asfaltových cestách vidět stopy tanků, které se zde proháněly. Kubín
Děkuji za doplnění historie.
a ještě předtím bylo celé území od strahova po bílou horu rozkopáno díky těžbě opuky .. dodnes je právě v okolí ladronky tato tehdejší činnost patrná. přilehlá ulice podbělohorská byla proražena pro dopravu tohoto kamene pro stavbu rychle se rozvíjejícího smíchova druhé půle 19. stol..