Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Malešická kolonka

7
Malešická kolonka

Nečekaná úhlednost domků na návrší kousek od Malešického lesa překvapí. V Praze, kde je obvykle každý dům stavěn stylem každý pes jiná ves, působí tak trochu jako z jiné země. Aniž jsem původně o těchto domcích něco věděl, moc se mi urbanismus a vzhled domků zamlouval. Až následně jsem zjistil, že domky byly stavěny podle jednotného projektu od roku 1954 a to svépomocí. Je vidět, že i padesátá léta mohou nabídnout hodnotnou architekturu, která by se mohla stát vzorem pro výstavbu mnoha dnešních satelitních sídlišť.

Zdejší spořádané sídlišťátko se nazývá kolonka a rozkládá se ve dvou ulicích Janderova a Kaňkova.

V přízemí domků jsou dva pokoje a kuchyně, s tím že pokoje jsou vždy orientovány na slunnou jihozápadní stranu a kuchyně na stinnější severovýchod. Najdeme zde také koupelnu a samostatné WC. Vstup do domu je řešen zděnou verandou. V podkroví jsou dva pokoje, z nichž jeden má vstup na balkón a úložné prostory.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 7 komentářů

 1. Tomas Toulec
  Tomas Toulec
  | |

  Krásné místečko, vyrůstal jsem v levém domečku na obrázku s popisem „Domky uzavírají náves že všech stran.“ Krásné mládí až na ten totáč kdy jsem nemohl dělat co bych chtěl, bydlení jsem prakticky ukončil odchodem na Kladenské šachty. Jiná práce pro mne nebyla. To asi tak k tomu chlebu a pivu na které mojí rodiče horko těžko vydělali. Jinak krásné dětství a vzpomínky ;-D

 2. Jarka
  Jarka
  | |

  Bydlela jsem v ulici u Tvrze a musim se se vsim stotoznit, takove sankovani v Janderovce bylo prece super neeee…

 3. Standa Bastl
  Standa Bastl
  | |

  Měl jsem tu čest být účastníkem výstavby tohoto koutu Prahy od svého raného mládí až do svých 20 let. S výjimkou ulic a domů vypadalo okolí úplně jinak. Dalo se tu lyžovat přímo u domů nebo u 5-ti stromků, po polití ulice jsme jezdili vesele na bobech, pod zahradami v Janderově ulici byl plácek, kde jsme hráli fotbálek, vybíjenou atd. Přes trať a pole, na kterém se v zimě také sáňkovalo, jsme chodili do Hrdlořezské školy. Kilo chleba bylo za 2,60 Kč, desítka pivo za 1,60 Kč. Chodili jsme převážně v teplákách a vůbec nám to nevadilo.

  1. Tomas Toulec
   Tomas Toulec
   | |

   Jo jo, pivo a chléb byly levnější jen si nejsem jist jestli jsou ty výplaty pořád ještě stejné…

 4. Standa Bastl
  Standa Bastl
  | |

  Měl jsem tu čest být účastníkem vývoje tohoto koutu Prahy od svých 10 do 20 let. S výjimkou ulic a domů vypadalo okolí úplně jinak. Dalo se tu lyžovat přímo u domů nebo u 5-ti stromků, po polití ulice jsme jezdili vesele na bobech,

 5. Květuše Tučková
  Květuše Tučková
  | |

  Jen se mohu k článku připojit, bydlím zde v podstatě od narození s přerušením. Klidné místo ve městě, dříve venkov.Bohužel se zde našel i jeden podnikatel, který dům s pozemkem zakoupil a pak nechal zbořit. Pokazil ráz celé ulice.

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »