Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Hradčany – 20. století

4
Hradčany - 20. století

Na Hradčany a Malou Stranu 20. století se přijďte podívat v rámci komentované vycházky Prahy Neznámé…

Procházku po Hradčanech 20. století zahájíme u budovy Gymnázia Jana Keplera. To se dnes skládá ze tří velkých celků: nejstarší je budova Hládkov ( postavená roku 1901 Janem Srdínkem), věkem prostřední je funkcionalistická budova Parléřova (architektů Mečislava Petrů a Karla Beneše) a nejnovější je pak tělocvična od studia SPORADICAL uvedená do provozu roku 2009. Školu doplňuje ještě sousoší pánů Johanna Keplera a Tychona de Brahe, která na svém místě stojí od června 1984.

Oba učenci shlížejí přes tramvajovou trať (v těchto místech vede nepřerušeně od roku 1938) na Pohořelec, který je dnes kromě náměstí také placeným parkovištěm. Dodnes tu stojí socha sv. Jana Nepomuckého, jemuž v letech 1934-1940 dělal společnost pomník legionářského plukovníka Josefa Jiřího Švece. Tento muž bojoval v průběhu Velké války v řadách československých legionářů na Rusi a nakonec se stal tragickým hrdinou, když pouhé tři dny před vznikem Republiky Československé spáchal v železničním vagonu sebevraždu. Nezapomnělo se na něj, roku 1929 byl o něm natočen film, v Třebíči a v Praze mu byly postaveny pomníky. Ten pražský však byl po několika letech odstraněn, zmizel,aby mohl být znovu po několika letech nalezen a opět ztracen. Smutný osud plukovníka i jeho pomníku potkal dokonce i oba autory díla: sochař Otakar Švec i architekt Bedřich Feurstein spáchali sebevraždu.

Co zřejmě není na první pohled patrné, je fakt, že dům č. 13 byl stavebně naposledy upravován ještě v roce 1930. Zodpovědný za to je architekt Tomáš Šašek, který na přání Jana Růžičky na stejném náměstí postavil v letech 1927-30 nový dům Na Krásné vyhlídce, kde již léta sídlí velvyslanectví Švédského království a kde také bydlela česká závodnice Eliška Junková.

Dále stojí za to se zadívat na Černínský palác, dnes sídlo Ministerstva zahraničních věcí. Je to stavba z roku 1669 od proslulého architekta Francesca Carratiho, která ovšem za několik staletí své existence prošla i službou armádě, což na ni mělo neblahý dopad. Opravou a úpravou stavby byl v letech 1927-37 pověřen slavný český architekt Pavel Janák, který je znám například stavbou krematoria v Pardubicích či palácem Škodových závodů, ale i kubistickým nábytkem a keramikou. Se svými 150 metry nejdelší a 30 polosloupy je to nejdelší barokní stavba u nás, ač díky své bohaté historii přestavěna.

Škoda, že místo armády v paláci nezůstala proslulá černínská obrazárna. Černínové se bohužel stavbou zadlužili natolik, že palác museli prodat a od roku 1777 nebyl trvale obydlen.

Z Hradčan na Úvoz je nejlepší sejít po úzkých schodech vedoucích z Loretánské ulice. Lidé znalí československé kinematografie si možná povšimnou, že právě zde vznikla jedna ze scén filmu Adéla ještě nevečeřela. Ze schodů se naskýtá pohled na rozhlednu stojící na vrchu Petřína. Postavena byla roku 1891. Od roku 1948 pak zkušebně fungovala i jako televizní vysílač, od roku 1953 jako vysílač sloužila plnohodnotně, a to až do zprovoznění televizního vysílače na Žižkově od Václava Aulického (a statiků Jiřího Kozáka a Alexe Béma- sám pan architekt v rozhovorech tvrdí, že by u výškových staveb měl být kromě architekta uveden i statik, neboť podstatná část práce práce leží na něm…!).

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 4 komentářů

  1. Stan Picha
    Stan Picha
    | |

    Dobrý den,

    Rád bych věděl podrobnosti o druhé budově Gymnasia Jana Keplera, tedy budově Parléřova od M. Petrů a K. Beneše. Kdy byla postavena, kým, jakými stavebními či architektonickými úpravami procházela, jaké školy se v ní vystřídaly do r. 1950, zda jsou známa jména dřívějších ředitelů či některých učitelů jak před r.1950, tak i všech pozdějších.
    Záznamy na dnešním Keplerově Gymnasiu jsou velmi sporé, téměř žádné.

    Děkuji.

  2. Petr Woronycz
    Petr Woronycz
    | |

    Dobrý den,
    vím, že mi asi nepomůžete, ale už dlouho hledám také jedny schody, ale z reklamy. Podle mě se nachází v oblasti Hradčan. Ta reklama byla na pivo Krušovice a byla určitě vysílaná před rokem 2000. Nemůžu ji už najít, ale byla podobná téhle (http://pivni-web.cz/pivni-reklamy/ceske/krusovice/287-krusovice-reklama-1997). Muž v hábitu kvapně stoupal po schodech, nejspíše na to pivo a okolo byly rozsvícené lucerny. Asi tomu nejlépe odpovídá tato fotka https://goo.gl/maps/ML96NtRE5ay ,ale nejsem si jistý.
    Pěkný článek, Hradčany mám velmi rád hlavně večer.

    1. Dan Verner
      Dan Verner
      | |

      Dobrý den,

      jestliže ona „ztracená reklama“ byla skutečně točena na Hradčanech, přikláním se k tomu, že šlo o Radnické schody, neboť jsou velmi fotogenické, poměrně široké, takže není problém tam něco natočit (sem tam se na nich vyskytují filmaři) a ty lucerny jsou tam také, tedy by to dávalo smysl.
      Je ovšem ještě možnost, že jde o tuto reklamu: http://www.tvspoty.cz/krusovice-koruna-meho-srdce/. Nejde bohužel spustit, ale z toho obrázku, který se na stránce nachází, je patrné, že byla točena ve spodní části Zámeckých schodů (těsně nad místem, kde bydlel Jan Zrzavý), které Hradčany spojují s Malou Stranou.
      Tak doufám, že jsme se společně s Hanys 113 (nevím, jak to kloňovat, zdali jde o paní/pána 🙂 , v každém případě identifikoval/a schody z Vaší fotografie) trefili a nějak Vám pomohli. Snad tu reklamu někdy najdete, abyste si to mohl ověřit.

      Dan Verner (PN)

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »