Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Karlín

Karlín je celý na území městského obvodu Praha 8. Mezi všemi pražskými čtvrtěmi je ojedinělý svým založením i plánovitým půdorysem. Byl založen v roce 1817 jako první oficiální pražské předměstí. Protože byl založen víceméně na zelené louce a uměle, tak na rozdíl od ostatních pražských čtvrtí obdržel do vínku klasicitní urbanistický půdorys se šachovnicovým uspořádáním s pravoúhlým křížením ulic a velkoryse navrženými bloky. Klasicistní domy měly jednotnou výšku.

V době chaotického průmyslového rozvoje v druhé polovině 19. století se však bloky začaly zahušťovat továrními halami a historizující činžáky narušily jednotnou výškovou hladinu zástavby. Díky nárustu obyvatel se Karlín v roce 1903 stává městem. V té době už je ovšem Libeň dva roky připojena k Praze a tak nastává poněkud kuriózní situace, že Karlín je sice samostatným městem, ale ze tří stran obklopený Prahou a ze čtvrté terénně neprostupným svahem Vítkova. Tudíž, ať jste se vydali na jakoukoliv stranu, vždy jste museli jet přes území Prahy. Situace byla o to paradoxnější, že ačkoliv Karlín tvořil enklávu uprostřed území Prahy, stal se sídlem okresního úřadu. Lidé cestující z obcí karlínského okresu do svého okresního města tak nejdříve projížděli královským hlavním městem Prahou. Karlínští byli prostě tvrdohlaví a své samostanosti se nemínili jen tak lehce vzdát. Situace se změnila až po vzniku samostatné Československé republiky a vzniku Velké Prahy v roce 1922, kdy se Karlín připojuje k Praze jako její X. městká čtvrť.

Za první republiky výstavba činžáků dále narušuje původní racionální klasicistní půdorys, nejen značným převýšením hladiny původní zástavby, ale i hustým zastavováním vnitrobloků řadami funkcionalistických deskových králíkáren. Navíc se ještě v ulicích začaly vytvářet tzv. zuby, kdy nové domy značně ustupují dozadu z původní uliční čáry, protože se počítalo, že de jednou v budoucnu ulice rozšíří a okolní starší domy se zbourají. Za první republiky se prostě na nějaké klasicistní památky nebral zřetel.

V dnešní době se sice zřetel formálně bere, ale dochází prakticky ke stejnému výsledku, kdy pod záminkou špatné statiky jsou často historické domy bourány a v případě jejich zachování bývají různými „modernizacemi“ a přístavbami znetvořeny. Na druhou stranu je třeba říci, že se v Karlíně podařilo zrevitalizovat mnohé cenné příklady industriální architektury a naplnit je novou funkcí. Zároveň však došlo ke zbytečné likvidaci některých industriálních areálů a jejich nahrazení architekturou velmi průměrné hodnoty. Současná nová výstavba Karlína až na vyjímky (neokubistický Keystone Office Building) Prahu ničím unikátním neobohatila.
V Karlíně dnes žije na rozloze 2,16 kilometrů čtverečních přibližně 10.000 obyvatel.

  • 1817 – oficiální založení pražského předměstí Karlín
  • 1903 – Karlín povýšen na město
  • 1922 – Karlín připojen k Velké Praze jako její X. městská čvrť

Články o Karlíně

Karlín - první pražské předměstí

Karlín - první pražské předměstí

Karlín prošel za dobu své existence nesčetnými proměnami. Tak jako u většiny ostatních čtvrtí se jeho historie odvíjí od raného věku českých dějin. První zmínka pochází již z roku 993, kdy je uveden mezi pozemky Břevnovského kláštera. Ten založil Boleslavem II....
Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »