Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Střešovičky

3
Střešovičky

Chtěli byste navštívit slavnou Zlatou uličku bez návalu turistů a bez vstupného? Jestliže ano, tak Vás zvu na procházku do starých Střešoviček na jižním úbočí střešovického hřbetu, jedná se o jeden z nejzachovalejších vesnických souborů na území Prahy vůbec. I když vlastně opravdovou vesnicí původně nikdy nebyly, jen dělnickou kolonií, vzniklou v 19. století. Dělníci si tenkrát své miniaturní domky přilepili přímo na pískovcové skály. Jádro historické vsi bylo vždy na hřbetu střešovického kopce v okolí Andělky a Norbertova.

Při vycházce nám může pomoci mapka, která znázorňuje vycházku Střešovičky a sousední vycházku Střešovická romantika, které je možné spojit dohromady. Případně můžete přidat i Pás břevnovských usedlostí u potoka Brusnice, Velký Břevnov a Klášter svaté Markéty. Pokud byste se nechtěli procházet sami, můžete se k nám připojit na komentované vycházce.

Na rozdíl od nedalekých Starých Střešovic, které  byly z velké části zdemolovány, případně nevhodně přestavěny, najdeme ve Střešovičkách skutečně původní atmosféru bývalé dělnické kolonie včetně starých domečků i hrbolatého dláždění (tzv. kočičích hlav). Střešovičky jsou těsně spojeny i s tvorbou malíře Karla Holana.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 3 komentářů

 1. Jaroslava Müllerová
  Jaroslava Müllerová
  | |

  Dobrý den,pane Rysko,Vaše kniha je úžasná-dostala jsem jí k Vánocům.Pocházím z Petřin,ale ještě z těch starých-bez paneláků.Proč Vám píši:ve Vaší knize postrádám Liboc,ta má přece tak kouzelná zákoutí,hlavně kolem kostela.uličky atd.Škoda-prostě mě to tam chybí.Jinak přeji hodně zdraví a všechno dobré v Novém roce 2017.S pozdravem Jaroslava Müllerová

 2. Vladimíra Storchová
  Vladimíra Storchová
  | |

  Nad Střešovičkami jsem léta bydlela a chodila tudy se psem i jinak. Vím proto, že dům se propadl po neodborných zásazích, když se „opravoval“, ulička byla kvůli tomu zavřená, vyvalil se do ní. Růžový dům je mimo proporce proto, že tomu původnímu rozkošnému bylo přiděláno dost násilně patro a k tomu ta mohutná zeď – můj dům, můj hrad, snad by to spíš mělo být v ruštině, ta tam zněla pořád. Vím dobře, proč váš objektiv nebyl otočen na druhou stranu, museli byste ukázat i ty novodobé hrůzyplné stavby, které se táhnou i proti krásným domům, jež jste ukázali v druhém materiálu – romantické Střešovice. Je hezké, že mapujete méně známá místa Prahy, vážím si toho, ale mělo by to snad být pravdivé, a necitlivé mrzačení, bohužel, zasáhlo i toto místo. T

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »