Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Aloisov

1
Aloisov

Osada Aloisov byla založena naproti starým Kyjím v roce 1812, a to na pravidelném půdorysu klasicistní vsi mezi kopcem a rybníkem. Protože to bylo na panství knížete Aloise z Lichtenšteina, byla pojmenovaná Aloisov na jeho počest. Nikoliv snad z vděčnosti na přání obyvatel, jak se někde uvádí, nýbrž rozhodnutím vrchnosti, místní to dostali pouze na vědomí.

Původně byla zástavba pouze jednořádková, mezi silnicí a lesem v prudkém svahu. Druhá řada mezi silnicí a rybníkem vznikla až následně. Většina zdejších usedlostí byla bohužel novodobě přestavěna, místo tak ztratilo svůj původně ucelený a malebný vzhled. V originální podobě zůstaly víceméně pouze dvě bývalé usedlosti. Bydlení v Aloisově je dnes hodně přijemné, protože rodinné domy mají z jedné strany rybník a z druhé les.

Při procházce Aloisovem se můžete osvěžit v útulné hospůdce Erika, která má i zahrádku – nedá se minout, nachází se opět v jediné ulici, která prochází celým Aloisovem. Zajímavá je i hospůdka U Švejka pro změnu přímo na břehu Kyjského rybníka.

Ke Kyjskému rybníku patří nutrie. V poslední době se ale jejich počet, kvůli odlovu, zmenšil. A ty co zůstaly, jsou po trpkých zkušenostech hodně bázlivé. Většinou zůstá vají ve vodě, a když už vylezou na břeh, tak rychle schňapnou jídlo a utíkají zpátky do bezpečí rybníka. Nejlepší přístup k nutriím je od východního konce Aloisova. Nutrie se vyskytují podél hráze, která prochází napříč rybníkem.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »