Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Parkour a sebeobrana pro seniory v Tyršově domě

Parkour a sebeobrana pro seniory v Tyršově domě

V týdnu od 18. do 24.5. budou probíhat oslavy v Tyršově domě. Můžete si zde např. vyzkoušet parkour, což je „disciplína, která učí rychle, účinně, elegantně a bezpečně překonávat překážky na cestě v městském prostředí. Využívá běhu, lezení, skoků a přeskoků“. Od pondělí do čtvrtka zde budou mimojiné probíhat komentované prohlídky.

Sokol slaví v tomto roce své znovunarozeniny, je tomu 25 let, co byl znovuobnoven. Navazuje na původní myšlenky, které jsou schopny oslovit i současnou generaci, zrovna třeba jako parkour, rope skipping nebo street dance…

Další lokální výročí připadá právě na malostranský Tyršův dům, který byl otevřen před 90 lety.

Tyršův dům je vlastně barokním palácem Michny z Vacínova. Pavel Michna byl císařský dvorní úředník. Existují domněnky, že když v 17. století stavěl tento palác, přivezl s sebou do Čech nejslavnější architekty té doby římského Berniniho a Borominiho. Tomu by mohla nasvědčovat i podobnost tohoto paláce s římskými paláci od zmíněných autorů.

V roce 1764 prodal palác tehdejší majitel Jan Bornschein vojenskému eráru. A tak se zde ještě před sokoly usídlilo na 150 let vojsko. Byla zde výrobna střeliva, v zahradě byla postavena kasárna a na konci první světové války byl objekt klasifikován jako ruina.

V roce 1921 zakoupila ruiny Česká obec sokolská, která zde zahájila přestavby. Byly dostavěny šatny a tělocvična, bývalá jízdárna byla zvýšena a přebudována na velkou sokolskou ubytovnu.

Nacházela se zde výstavní síň, kuchyně, jídelna, kanceláře. Pod tělocvičnou je 20 metrů dlouhý bazén. Dvůr byl proměněn na lehkoatletické cvičiště. Slavnostního zahájení se v roce 1925 zúčastnil také prezident Masaryk.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

  1. jana
    jana
    | |

    Místo lehkoatletického cvičiště je dnes vyasfaltované parkoviště.

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.