Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Seidlova kolonie

2
Seidlova kolonie

Naproti kubistickému Ďáblickému hřbitovu se nachází zajímavá kolonie rodinných a malých činžovních domků zvaná Seidlova, která připomíná rozvoj „satelitů“ za hranicemi Velké Prahy v období první republiky. Název kolonie vznikl podle tehdejšího majitele pozemku, velkouzenáře z Prahy a majitele cihelny u Bořanovic (jistého pana Seidla), který území zakoupil hned po první světové válce s úmyslem rozprodat ho na stavební parcely. Je zajímavé, že jméno dávno zemřelého statkáře dodnes figuruje v názvu kolonie.

Pomocí protektorátní pohlednice z roku 1940 si můžeme udělat srovnání budov tehdy nově postavených s jejich dnešním stavem a funkcí.

Začneme obrázkem vpravo dole. Vchod do Ďáblického hřbitova je hned naproti kolonii a kromě kandelábrů se nic nezměnilo.

Dále se budeme zabývat obrázkem vlevo dole. Hitem kolonie je dům s nevídanou kombinací funkcionalismu a věžiček, které se dnes používají u staveb nazývaných podnikatelské baroko. Možná nás uklidní, že podobné ohyzdnosti se děly už i za první republiky. I když něco obdobného se mi podařilo najít jen v Seidlově kolonii, a to si ještě tento objekt tehdy dali přímo na pohlednici jako jednu z nejvýznačnějších staveb.

Následuje obrázek vpravo nahoře. Dům s koloniálem v přízemí se také až tak moc nezměnil, jen mu přibyl přístavek a symetrické dvojče na druhé straně. Místo koloniálu se dnes nachází rozvoz pizzy.

A do čtvrtice všeho dobrého. Na staré pohlednici vpravo nahoře je na obrázku ještě hotel Ondrák (slovo hotel je viditelné ve štítě), dnes byste tu našli restauraci Na Mělnické se zahrádkou.

Na protektorátní pohlednici z pravé strany za hotelem Ondrák vykukují trochu zvláštní činžáčky s nesymetrickými štíty, které jsou opět hybridem mezi tehdy módním funkcionalismem a tradičními vlnami. Zdá se, že v Seidlově kolonii vůbec rádi kombinovali.

Seidlova kolonie se jako správný satelit nacházela už za hranicemi Prahy na území vsi Ďáblice. K hlavnímu města byla kolonie připojena při prvním (ještě mírném) rozšiřování Prahy společně s Ďáblickým hřbitovem už v roce 1951 a poté, aby se to nepletlo, překatastrována do pražské čtvrtě Kobylisy. Takže dnes tu najdete všude kobyliská popisná čísla.

Názvy ulic v Seidlově kolonii představují jeden z pražských ucelených sytémů pojmenování ulic – podle stromů…

Místo na kolonii bylo zvoleno příhodně podél staré mělnické silnice, takže o autobusové spojení s Prahou bylo postaráno. Výhodou pro obyvatele byla i blízkost lesa na vrchu Ládví.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 2 komentářů

 1. Novotná
  Novotná
  | |

  Ano, ale to vysoké napětí – sloupy bylo letos (červen 2020) zlikvidováno.

 2. Zdeněk Strnad
  Zdeněk Strnad
  | |

  Jen malé doplnění k předposlední fotografii – ten zelený pás tam není proto, že by první republika měla ráda široké zelené pásy, ale hlavně proto, že tam vede vysokonapěťová linka 110 kV Ervěnice – Praha, což je první vvn linka v Československu z roku 1928 (sloupy jsou opravdu původní…). Z toho je vidět, že se Seidlova kolonie v době výstavby tehdy přizpůsobovala již existujícímu energetickému koridoru a ne naopak (stejná situace je v Praze např. na Skalce), čímž vznikl ten zelený pás.

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »