Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Tejnka

1
Tejnka

V horní části Břevnova, v okolí ulice Za Strahovem, nalezneme krásně zachovalou vesnickou zástavbu bývalé osady Tejnka uprostřed moře bytových domů. Je to dnes skoro zázrak, že se na takto exponovaném místě v Praze 6 blízko Pražského hradu podařilo zachovat starou vesničku – v místech, kde jsou žádané pozemky a probíhá i rozsáhlá výstavba nových bytových domů. Stalo se tak i díky občanské iniciativě „Sdružení Tejnka“, které přispělo i k vyhlášení památkové zóny v roce 2003.

Původně osadu vlastně zachránila náhoda – v 80. letech 20. století za bývalého komunistického režimu bylo rozhodnuto celou tuto oblast zbourat a všechny obyvatele vystěhovat. Lidé tak přestali do svých domů investovat a ty zůstaly zachovány v původní podobě.

Naštěstí došlo ke změně režimu a lokalita tak zůstala zachována tak, jak byla, i když se stále objevují snahy o její narušení a o výstavbu nevhodných obytných domů na jejím území. Důležité je, že místní obyvatelé drží pohromadě, bojují za zachování Tejnky a provozují i čilý sousedský život – například tradiční uliční slavnosti na náměstíčku u pítka a sousedské slavnosti.

Při návštěve Tejnky můžete využít mapku:


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

  1. budilová jana
    budilová jana
    | |

    Tejnku miluji a chodím tam denně s pejskem. Škoda toho, co se tam ničí a bude stavět. Spousta nového lidu, který k této lokalitě nemá vztah, spousta aut a „novoměstského ducha“, obávám se, že se ztratí zdejší genius loci.

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »