Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Stará Bubeneč

2
Stará Bubeneč

Stará Bubeneč zůstala jako zázrakem zachovaná vesnička uprostřed velkoměsta i přes značné poškození v době socialismu v 70. letech. V té době došlo k demolici části Staré Bubenče, aby se uvolnilo místo pro výstavbu sovětské školy a nových bytovek pro pracovníky sovětského velvyslanectví a dalších sovětských institucí v blízkosti. Ale i to, co zůstalo, si rozhodně zaslouží naši návštěvu. Nalezneme zde kostel sv. Gottharda, bývalou radnici s městským znakem, starobylý hostinec na Slamníku, místodržitelský letohrádek a mnoho původních domů.

Pro orientaci nám poslouží mapka

Znak města Bubenče na radnici – městská symbolika hradby je ve znaku doplněna figurou berana, odkazujícího na jednu z verzí původního názvu obce – Přední Ovenec. Tento znak dnes společně s městským znakem Břevnova vytváří znak celého obvodu Praha 6. Znak Bubenče v něm má priotitní postavení, protože právě na jeho území se nachází i obvodní úřad Prahy 6.

Farní kostel sv. Gotharda byl postaven v roce 1801 v klasicistním slohu na místě původního románského kostela z první poloviny 12. století. Hlavní oltář je z dílny Ignáce Michala Platzera. Zajímavostí je, že podle kostela je pojmenována také ulice vedoucí z Krupkova náměstí ke Královské oboře. Na rozdíl od jména kostela se ale v úředním názvu ulice píší dvě písmena „t“ – Gotthardská.

Hospoda Na Slamníku

Bubenečská hospoda „Na Slamníku“ je skutečná pražská legenda, kultovní hospoda už od 60.let, hrdá na svojí dlouholetou historii. Jedná se o jednu z nejstarších stále fungujících hospod v Praze. Původně formanská hospoda, byla v první polovině 19.století pojmenovaná podle krejčovské slavnosti „Slamník“, tehdy německy zkomoleno jako „Štrozok“. Slavnost se vyznačovala tím, že se na májce nosil právě slamník. Restaurace si dodnes zachovala svůj charakter poctivé staré české hospody, který na rozdíl od mnohých hospod v centru Prahy není vyumělkovaný. Interiér se příliš neliší od 19. století a vnitřní vybavení, jak říkají pamětníci, zůstává desítky let neměnné. Jako bychom se přenesli z Prahy do nějaké hospůdky z Haškova románu „O dobrém vojáku Švejkovi“ v malebné jihočeské vesničce. Potěšující hlavně je, že na rozdíl od centra Prahy zde převažují místní nad turisty.

Kromě výčepu, salónku a zahradní restaurace má Slamník i hospodský sál, kde se pravidelně konají koncerty převážně méně známých nebo začínajících českých kapel. Leckterá dnešní velká kapela právě na Slamníku začínala. Kultovní hospodou je Slamník zvláště pro rockovou skupinu Alkehol, která vznikla v roce 1991, kdy se Ota Hereš a Petr Buneš rozhodli složit ne-trashmetalové písně s hospodskými texty. Ústředím místem, kde svou tvorbu konzultovali, byla právě hospoda „Na Slamníku“. Demo pojmenované „Hospodo, nalejvej“ dokončené na začátku roku 1992 již pod názvem Alkehol obsahovalo 12 skladeb a v textu písní se vyskytují pasáže jako „Na Slamníku tam je hej, tam hezký holky pivo roznášej……“. Mimo koncerty se v sále konají i další kulturní akce, například amatérská divadelní představení.

Uličky ve staré Bubenči

Klasicistní domy ve staré Bubenči

V Gotthardské č.2 je krásný pozdně klasicistní jednopatrový dům zvaný Na poště. Byl postavený po roce 1820 s ozdobným motivem slunce na dveřích. V roce 1862 se objekt rozšířuje o jednopatrový domek ve dvoře. Bohatý událostmi byl pro dům rok 1883, kdy navíc přibyly konírny, kočárovna a sklep.pod zahradou. Stará pošta „účinkovala“ i v mnoha filmech.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 2 komentářů

  1. Tereza Podlešáková
    Tereza Podlešáková
    | |

    Dobrý den, děláte ještě prohlídky hotelu Internacionál?
    Zdravím a děkuji,
    T.Podlešáková

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »