Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Záběhlice

Záběhlice se nachází ve dvou městských obvodech. Staré Záběhlice a Zahradní Město jsou na Praze 10 a Spořilov na Praze 4. Staré Záběhlice se choulí v údolí Botiče a i po připojení k Praze v roce 1922 byly opravdovou vesnicí. Protože se v údolí s příkrými svahy neměly kam rozšiřovat, zůstal jejich venkovský charakter zachován až dodnes. V období první republiky byly na katastru Záběhlic postavena dvě rozsáhlá satelitní vilová městečka – Spořilov a Zahradní Město.  Po druhé světové válce byly obě čtvrtě místo původně zamýšlených řadových domků dostavěny velkými sídlišti.

Ve Starých Záběhlicích rozlišujeme jejich středověkou část (mezi zámkem a kostelem), Růžový ostrov (mezi splavem u zámku a Hamerským rybníkem), Horní a Dolní Chaloupky (pitoreskní chudinská čtvrtička ve svahu s malými domky) a západní část podél Záběhlické ulice (většinou prvorepublikové činžovní domy).

Historickou zástavbu má i osada Práče se záměčkem, dvorem, bývalým pivovarem a špýcharem u silnice.

Spořilov byl vybudován v letech 1925 – 1930 jako tehdy satelitní městečko  s řadovými domky s ústředním náměstím. Za socialismu přibylo sídliště převážně cihlových domů (1961-68), doplněné paneláky (1976-9). Ke Spořilovu se počítá i vilová čtvrť Hutě nad Hamerským rybníkem.

Zahradní Město bylo koncipováno jako další rozsáhlé satelitní městečko s řadovými vilkami. Začalo se však stavět až poměrně pozdě v roce 1935 a dostavovalo se až do roku 1941, kdy nacisté zakázali veškerou novou výstavbu. Velkolepý projekt se tak nepodařilo dokončit a po druhé světové válce byla místo vilek dána přednost panelovým sídlištím, a tak vzniklo sídliště Zahradní Město východ (u obchodního domu Cíl) a Zahradní Město západ (u obchodního domu Květ). V nejnovější době vzniklo Nové Zahradní Město mezi obchodním centrem Hostivař a Práčí. Na Zahradní Město navazuje sídliště Práčská (původně sídliště Mládeže z 80.let)

Na katastru Záběhlic se nacházejí i nouzové chudinské kolonie, které sem přesahují z rozsáhlé kolonie Na Slatinách na katastru Michle. Jedná se o lokalitu Pod lesíkem a Trnkov.

Na poměrně velkém katastru o rozloze 5,68 km2 tu žije 34 000 obyvatel.

  • 1088 – první písemná zmínka o Záběhlicích
  • 1922 – připojeny k Velké Praze společně s Vršovicemi jako Praha XIII.

Články o Záběhlicích

Zahradní Město

Zahradní Město

Zahradní město bylo v období první republiky všeobecně známým pojmem pro čtvrti rodinných domků se zahrádkami. Vycházelo z anglické koncepce kotážových (řadových) domků. První realizací tohoto typu zástavby v Praze se stala vilová čtvrť na hradčanských b...
Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »