Zdánlivý protimluv? Ale ne, město Vršovice se totiž na začátku 20.století rozhodlo vybudovat svůj vlastní vodovodní systém a k tomu potřebovalo vybudovat vodárnu i s vodárenskou věží. S Vinohrady se nedohodlo a samo nemělo žádný pořádný kopec, aby odtud mohla voda zdařile stékat samospádem dolů do Vršovic. Když to nešlo s Vinohrady, tak se dohodli s tehdy malou vsí Michle, protože ta měla skutečně pěkně vysoký kopec. K tomu asi navíc chtěli Vršovičtí Vinohrady trumfnout i samotnou věží, a tak si pozvali na její projekt ne jen tak ledajakého architekta, ale samotného Jana Kotěru. Ten navrhnul 42metrů vysokou věž, ve stylu geometrické moderny celý vodárenský areál, kde je kromě věže také obytný dům a budova strojovny. Komplex z červených režných cihel byl postaven v letech 1906-7 a kromě vodárenské věže ho tvoří budova strojovny, obytný dům a veliký podzemní vodojem s dvěma komorami, z nichž každá má rozměry 13 x 13 metrů a celkový obsah 12.000 kubíků. Úpravy pak proběhly ještě ve dvacátých letech, kdy elektrický pohon nahradil původní benzínové motory. K vodárně ještě patří čerpací stanice v Braníku, postavená ve stejném stylu od stejného autora. Věžový vodojem zásoboval vodou nejen Vršovice, kterým patřil, ale i Michli, na jejíž území stál, Braník, kde byla přečerpávací stanice a Krč, přes jejíž území vedl přívod vody. Zkrátka přiživili se všichni. Vodárenská věž přestala plnit svou funkci v roce 1975, ale dva obrovské podzemní vodojemy jsou dál v provozu. K pražské vodovodní síti byla vodárna napojena až v roce 1927. Zajímavostí je , že vršovická vodárna jako první v Čechách začala s chlórováním vody.
Nad vchodem do věže je samozřejmě znak města Vršovic, aby bylo vidět, komu vodárna patří. Sloupky po stranách schodiště jsou zakončeny ozdobnými jehlanovitými věžičkami. Dojem pevnosti věže umocňuje sokl z kamenného zdiva. Zdůrazněný portál je také kamenný a ve vstupním prostoru je obložený zelenou keramikou.
Tak to by mě zajímalo v kterém textu
Výška věže je 42m, ale to je zde napsáno! Co zde ale napsáno není a budu rád, kdo poradí. Kde je tato věž, prosím adresu. Napsat, že Praha Michle, to je docela široký pojem !? *Sigi*
Ahoj, adresa je Pod Vršovickou vodárnou III…. Je to cca v půlce pěší cesty mezi Pankrácí a Budějovickou…
Kopie této vodárenské věže se nachází v Třeboni.
Dobrý den text je opravdu zajímavý a informacemi se jen hemží ale nemohu v něm najít to co potřebuji a to je výška věže
Děkuji…
Je to uvedeno v textu 😉