Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Nutrie na Rokytce

4
Nutrie na Rokytce

Poznáte tyto zajímavé tvory v Rokytce? Původně jsem si myslel, že se jedná o bobry, ale jeden místní obyvatel se mi vysmál, s tím, že jsou to nutrie, které zde žijou už 3 roky. Jezdí je sem prý krmit celá Praha. Původně se sem přistěhoval jeden pár, a nyní celá populace vzájemně „příbuzných“ čítá několik desítek. Bydli v norách na protějším břehu, ale jak zahlédnou nějakého „krmiče“, okamžitě velikou rychlostí připlují a ve snaze o získání jídla i panáčkují. Mají rádi tvrdé pečivo, mrkev, kedlubny, všechno možné zelené….

Nutrie žijou i v dobré symbióze s divokými kachnami, kteří snědí co po nutriích zbyde. většinou toho ovšem mnoho nezb ývá, takže se někdy odvážně pokoušejí chleba vytrhnou přímo nutriím z rukou. Nutrie mezi sebou se taky o jídlo hodně přetahují a malá mláďata se vůbec nebojí sebrat kus „přímo od huby“ i starým, tučným jedincům což se jim kupodivu většinou podaří. Nutrie totiž velmi špatně vidí a vnímají jen ten chleba těsně před čumákem. Kolikrát se stalo, že když jim chleba spadl těsně pod hlavu, že si ho vůbec nevšimli. Mláďata, když si navzájem berou chleba, tak jsou mrštnější a kolikrát se přitom zvesela honí ve vodě a je vidět, že to berou i jako hru. Jedinci, kteří chtějí mít na jídlo klid, si ho odvezou na druhý břeh k norám, kde spokojeně jedí a umývají se. Nory jsou vybudované těsně nad hladinou vody a nejsou moc hluboké.

Jistá sezonní změna dnes spočívá v tom, že byla Rokytka přenesena do nového koryta a při té příležitosti se nutrie podle očekávání odstěhovaly. Běžte se proto podívat o kousek dál proti toku Rokytky ke Kyjskému rybníku. Tam je nakrmíte ke spokojenosti všech :).

A co je zajímavé! Starší jedinci se prý vrátí zpět, ale ti mladší si založí kolonie jinde…


Share Button

Příspěvek má 4 komentářů

  1. Milan Zvozu
    Milan Zvozu
    | |

    Uz by mel asi nekdo („neco“) zacit odchytavat a neznamo kam odvazet nas – nejhorsi (ne) tvor tehle planety, skudce a parazit tery si jeste ve sve slepote a sproste aroganci – jen cloveku vlastni privlastnil pravo urcovat ktera rostlina je „plevel“ a ktery zivocisny druh ma pravo zit a ktery ne. Chce se mi z toho zvracet – z nas lidi.

  2. Jiří Pánek
    Jiří Pánek
    | |

    Velice mně potěšilo, že se správa lesů (a vod) věnuje likvidaci těchto invazivních zvířat, které škodí naší přírodě. Je jen smutné, že je tak zvaní milovníci přírody chodí krmit …

  3. Lucie
    Lucie
    | |

    Dobrý den,
    copak, kdyby je odchytávali a stěhovali, tak to by bylo ještě dobré, ale třeba v Nymburce je pravidelně střílí !!! Jednou je jdete zase krmit a je jich tam o mnoho méně a ještě jsou takové vystrašené a lekavé, asi jak po nich lovci šli, když je likvidovali. Je mi z toho vždycky smutno, člověk si je vypiplá jídlem a pak je někdo zabije. :o(

  4. Kamila Šebestová
    Kamila Šebestová
    | |

    K životu nutrií na Rokytce doplňuji, že zdaleka ne všechny nutrie měly možnost se odstěhovat do nových lokalit.Ještě v době přestavby koryta starého toku Rokytky byly nutrie odchytávány pracovníky pražských lesů a odváženy neznámo kam.Dodávám, že v současné době, tzn.v březnu 2015, číhají lesáci u Rokytky s úmyslem odchytit i posledních několik jedinců nutrií, které se vrátily do původního bydliště.Co se asi stalo s těmi odchycenými….

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »