Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Největší synagoga v Praze srovnána se zemí

1
Největší synagoga v Praze srovnána se zemí

Tam, kde dnes uslyšíte čilý ruch dětí školou povinných, stála dříve vinohradská synagoga, zvaná také Templ.

Jen tři měsíce zbývaly do konce druhé světové války, když 14.února 1945 (dnes přesně před 70 lety) dostala zásah. Tehdy 60 spojeneckých letadel (amerických B-17) svrhlo na Prahu 150 tun bomb a zasáhlo tak i další civilní cíle, jako Emauzy nebo Faustův dům. Údajně se tak stalo omylem, neboť letadla původně mířila ze Severní Itálie na Drážďany. Tento omyl stál Prahu 700 lidských životů a 11 000 Pražanů zůstalo bez střechy nad hlavou.

Snad by mohla být i zachráněna, kdyby hašení požáru nebránili Němci a následný komunistický režim, který pro zmněnu bránil opravám a obnovení této významné budovy. Musela být v roce 1951 stržena a srovnána buldozery.

Byla postavena v roce 1896 v neorenesančních slohu. Nad jejím průčelím, jemuž vévodilo růžicové okno s Davidovou hvězdou uprostřed a falešný portikus, se tyčily dvě vysoké věže. Ve vnitřních prostorách byl jako stavební obklad použit mramor. Jejím autorem byl architekt Wilhelm Stiassny, který stál stejně tak u zrodu synagogy v Jeruzalémské ulici, která měla větší štěstí…

Do 2. světové války v ní probíhaly bohoslužby, během války byla původní činnost ukončena a synagoga sloužila jak skladiště pro nábytek z domácností deportovaných Židů.

Na původní parcele nyní stojí základní škola Sázavská, jejíž provoz byl zahájen 1. září 1961. Na škole zbyla jen pamětní deska.

Synagoga v Sázavské ulici byla skutečně největší v Praze, vešlo se do ní až 2000 lidí. Její velikost byla srovnatelná s dosud stojící Velkou synagogou v Plzni. Plzeňská synagoga je přitom druhá největší v Evropě po synagoze v Budapešti s 3000 místy. Pro srovnání – úplně největší synagogou světa je Bejt ha-midraš Ger v Jeruzalému s kapacitou kolem 8 500 míst.

Skončeme ale v optimistickém duchu! Praze náleží aspoň nějaké prvenství v oblasti synagog, najdeme tu nejstarší stále sloužící synagogu, dokonce na světě! Staronovou synagogu v Meiselově ulici.

fotozdroj náhledového obrázku: vinohrady.cz

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »