Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Vinohradské uliční průhledy

1
Vinohradské uliční průhledy

Tentokrát se podíváme na Vinohrady v poněkud širším náhledu. Katastr Královských Vinohrad tvořilo totiž původně i území dnešního Žižkova. Možná, že jste si všimli, že v průhledu mnohých hlavních ulic jako je Francouzská a Seifertova je krásně vidět Pražský hrad. V některých publikacích jsem dokonce četl, že prý to naši předkové při výstavbě Královských Vinohrad tak zamýšleli.

Skutečnost je však daleko prozaičtější. Využily se pouze bývalé staré cesty, které zde už existovaly dávno před vznikem nových předměstí, .Před rokem 1800 pak byly doplněny Wimmerovými sady, či spíš Wimmerovými promenádami, což byl grandiózní projekt přebudování tehdejších Viničních hor na systém ucelených alejí o několika řadách stromů, které se už tenkrát křížily v dnešní oblasti náměstí Míru. Nu a tehdejší promenády byly zakončeny pohledy na město s dominantou v čele.

Malíři  v těchto místech vytvářeli známé veduty Prahy.

Když potom později vzniklo samostatné město Královské Vinohrady, byl jejich uliční půdorys, který vycházel z již existujících alejí, doplněn jako radiálně-okružní, neboli vějířovitý systém ulic. To je nejlépe vidět na leteckém pohledu.


Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

  1. Jakub
    Jakub
    | |

    Mám v této lokalitě školu a je to opravdu nádherná část Prahy kde se dají kromě výhledů nalézt nádherné secesní vily a domy 😀

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »