Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Bývalá Kaple Božího Těla na Karlově náměstí

Bývalá Kaple Božího Těla na Karlově náměstí

Uprostřed Karlova náměstí, dříve Dobytčího trhu, kdysi stála Kaple Božího Těla. Byla postavena v gotickém stylu a měla centrální tzv. polygonní věž.

V těchto místech dříve stávala dřevěná věž a tato kamenná ji nahradila roku 1393. Na Karlově náměstí vydržela dlouhých 400 let. Až v roce 1784 byla odsvěcena a roku 1789 prodána měšťanu V. Lieberovi s tím, aby ji zbořil. Už v té době totiž začala překážet komunikaci z dnešní Ječné ulice.

Ve věži byly vystavovány první pátek po Velikonocích svaté ostatky získané Karlem IV. Např. trny z Kristovy koruny, Longinovo kopí, části z dřeva kříže, z ubrusu z Poslední večeře nebo z Kristových rouch.

Podle historických záznamů se na tuto událost sjeli poutníci a ti zaplnili celé náměstí. Velká koncentrace lidí při takových svátcích byla využívána k vyhlašování různých ustanovení. Byla zde vyhlášena částečná konfiskace důchodů a majetku pražských duchovních, odboj proti Zikmundovi nebo Basilejská kompaktáta jejichž desky byly poté zasazeny přímo do zdi kaple a Pražané kolem nich chodili s velkou vážností. Kázal zde Thomas Müntzer a kaple také sloužila pohřbům univerzitních profesorů a vědců.

Do roku 1610 se ke kapli Božího Těla také konala třídenní smuteční procesí z Karolina u příležitosti výročí smrti Karla IV. Po bitvě na Bílé hoře připadla kaple do správy Jezuitů a v době rekatolizace se odtud prý ozývaly nářky mučených protestantů…

Share Button
Print Friendly, PDF & Email