Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Včera a dnes – Uhelný trh

Včera a dnes - Uhelný trh

Malebným koutem Starého Města je Uhelný trh trojúhelníkovitého tvaru. Zástavba na srovnávajících fotkách se poněkud změnila. Jediný, kdo zůstal, je oranžový dům a kašna, i když ne tak umělecky vyvedená jako dnes.

Posuďte sami, co se vám líbí víc…

Poznáváte ho? Na první pohled se zdá, že vyčnívá z řady rovné linie historizujících domů zdánlivě nepochopitelně, teď ale budete vědět proč. Nelogické jsou naopak domy po stranách. Na černobílém obrázku má reklamu firmy „Robert Eichler“ s ustupující pravou částí. Dříve s původním barokním štítem, který byl později poněkud zjednodušen. Dům byl jedním z mnoha původních středověkých domů s barokní úpravou fasád. Domy po obou stranách byly v 19. století „asanovány“ a celá severozápadní strana náměstí byla nenávratně poškozena. Jak vypadala dříve, si můžeme kromě historické fotografie uvědomit přímo na náměstí při pohledu na jeho jižní zachovanou stranu.

Oproti klasické kašně na historickém obrázku stojí dnes na stejném místě klasicistní kašna z roku 1797 od sochaře Františka Xavera Lederera postavená díky finanční podpoře mecenáše umění Jakuba Wimmera, odtud i její pojmenování. Kašna ovšem není zdaleka obyčejnou kašnou, jak by se z dálky na první pohled mohla jevit. Byla ve své historii značně „neposedná“ – mnohokrát se stěhovala – nejdříve byla na Jungmannově náměstí, potom na Betlémském náměstí, později ve Vrchlického sadech, až nakonec v roce 1952 zakotvila „zatím definitivně“ na Uhelném trhu. Další zajímavostí je, že nikdo vlastně pořádně neví, co kašna znamená. Jsou na ní různí ptáci a ovoce, až potud je vše jasné. Z těchto předpokladů někteří odborníci na umění vyvozují, že by kašna mohla představovat alegorii vinařství a zemědělství, protože stojící chlapec podává sedící dívce vinný hrozen. Ovšem jiní badatelé v nich vidí Adama a Evu. Co je jisté – že pták u jejich nohou je kohout. Pramen vody prýští vzhůru ze zobáku jiného ptáka, který se zřejmě chystá vzlétnout. Restaurátoři, kteří se na kašně velmi nadřeli, protože byla mnohokrát poničena vandaly, se ovšem nedokázali sjednotit, zda se jedná o kachnu, husu či labuť. Rozřešení této důležité otázky nechám na vás.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 2 komentářů

  1. Michal Rubeš
    Michal Rubeš
    | |

    Díky za článek. Já jen dodám, že se tu neprodávalo uhlí, ale byl tu zelný trh. K chybě došlo při překladu z němčiny: der Kohl – zelí, die Kohle – uhlí. Mimochodem, chodil jsem tam na základku, která teď stojí vpravo od oranžového domu.

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.