Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

„Kolik má Praha věží, spočítá někdo stěží…“

"Kolik má Praha věží, spočítá někdo stěží..."

…zpívají Kašpárek v rohlíku ve své písničce Počítání.

Praha stověžatá – jde jen o obrazné rčení, neboť věže počítalo již hodně osob a spolků a pokaždé došli úplně k jinému číslu. Navíc samozřejmě věže přibývají…

V 19.století počítal pražské věže český matematik a filozof Bernardo Bolzano (jeho otec byl Ital, proto to jméno). Ten byl svým počítáním nejblíže ke stovce, napočítal 103. Do jeho počtů se však nevešly vodárny.

Na začátku 20. století se počítání opakovalo a bylo zjištěno číslo 400, v současné době jich je podle některých zdrojů (např. PIS) 500, podle jiných kolem 1000. Kolem tisícovky jich napočítali nadšenci kroužící v letadle nad Prahou, věže přitom fotili a dokumentovali. Ale ani v jednom z těchto počítání nejsou zahrnuty věžičky měšťanských domů… To by teprv byly počty! Gró výpočtů pak tvoří věže sakrálních staveb, rozhledny, hradní a vodárenské věže.

Pro úplnost zde je taková pěkná definice věže: „Věž je stavba, jejíž výška značně převyšuje půdorysné rozměry. V naprosté většině případů obsahuje různě členěný a vybavený funkční prostor, někdy však bývá plná.“

Prahu poprvé označil za stověžatou rakouský historiograf Josef Hormayer na počátku 19.století. Jeho jméno je u nás přitom nejvíce spojováno ne s Prahou, ale s Brnem, kde byl požádán Hospodářskou společností vypracovat memorandum, navrhující založení „národního musea moravskoslezského“. Jako vzor muzea sloužilo národní muzeum v Štýrském Hradci, jehož stanovy vytvořil právě on.

Kromě Praha stověžatá můžeme slyšet také jiné přívlastky – Praha kamenná nebo zlatá.
Praha zlatá prý pochází buď z doby Karla IV., který dal pozlatit věže Pražského hradu. Druhou variantou je doba Rudolfa II., který byl, jak všichni víme, přímo posedlý po zjištění, jak takové zlato vyrobit…

Označení Prahy najdeme i v latině

  • Praga tocius Bohemiae domina – Praha paní celých Čech (použito kronikářem Kosmou)
  • Praga mater urbium – Praha matka měst
  • Praga caput regni – Praha hlava království – prvně vyslovil v 16.stol. pražský primátor Starého a Nového Města – tento citát je dokonce na Staroměstské radnici

Dále tu máme poetické názvy

  • Praha – perla měst
  • Praha – nejdrahocennější kámen v koruně měst
  • Praha – kniha historie a architektury

Další označení mají původ v geografii

  • Praha srdce Evropy (vzhledem ke střední poloze vůči Baltskému Severnímu a Jaderskému moři)
  • Praha – Řím severu
Share Button
Print Friendly, PDF & Email