Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Včera a dnes – pozdrav z Vršovic

Včera a dnes - pozdrav z Vršovic

„Palackýho“ ulice na obrázku je dnes rozdělena na dvě části. Spodní část je dnes Moskevská, jakési obchodní korzo Vršovic. Ta stoupající část k Vinohradům i ta rovná na Vinohradech je dnes ulice Francouzská (na obrázku).

Úplně původně, před vznikem činžovních Vinohrad a Vršovic, vlastně existovala jedna „Vršovická silnice“ vycházející od hradeb Nového Města. Dále vedla skrz vinice do starých Vršovic a dále s Novým Městem spojovala Záběhlice a Hostivař.

Na začátku 19.století začala vznikat uliční síť Vinohrad a Vršovic a tato dlouhá, spíše silnice, se přejmenovala roku 1884 na Palackého. Na vršovické straně název Palackého zůstal do 1940, na vinohradské straně (asi aby se vinohradští odlišili od méně atraktivních Vršovic) nazvali svou vinohradskou část Francouzskou. V roce 1947 byly obě části ulice spojeny a dostaly jméno Francouzská (neboť během války Francouzskou nahradila Bismarckova, dle německého kancléře). Francouzská je dnes na Vinohradech i ve Vršovicích, ale hlavní spojnicí stále zůstává…Proto zde jezdí tramvaj č.22, jedna z nejkultovnějších tramvají v Praze.

V oblasti lomu Francouzské ulice do Vršovic byla vinice Na kozím hžběte. Nad zlomem je dnes Francouzská na Vinohradech a od zlomu klesá do Vršovic.

K náhledovému obrázku: Vršovice v roce 1900, na horním snímku je Palackého třída (tenkrát asi hodně psali nespisovně – v originále je „Palackýho“), na dolním snímku je dům U Bednářů ve starých Vršovicích u mostu přes Botič

Share Button
Print Friendly, PDF & Email