Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Týdeník Pražský život – Letná

Týdeník Pražský život - Letná

Článek byl původně napsán pro portál CityBee

Letná letí. Proč ji tolik milujeme?

Letnou si zbytek Prahy vybaví ve spojitosti s obrovským parkem, ale když tam přijedete, ocitnete se přímo v zajetí gastronomických zařízení a kulturních doteků. Tentokrát se podíváme, co můžete objevit, pokud se vydáte z Letenského náměstí ke Stromovce.

Jen co vyjdete z Letenského náměstí, začnete se točit – ne v kruhu, ale v magickém čtverci orámovaném ulicemi Šmeralova, Keramická a Čechova o stranách 150 x 100 metrů. Zvlášť na začátku Šmeralovy je bezesporu největší koncentrace jídelních a picích zařízení na metr čtvereční v Praze.

Co ocení pejskaři

Je k nevíře, co vše mají pejsci k dispozici v psí prodejně Dogtown. Jednak je tu obchod s holistickými potravinami, kde si psí zákazníci můžou při výběru mezi pamlsky z masa připadat jako v cukrárně – ať už si objednají jen muffin nebo dort k narozeninám :). V oděvní části následuje palba design řemínků a designových tašek na nošení psů. (Nejen) psí dámy se pak můžou zkrášlovat v psím salónu a relaxovat v psích SPA s aromaterapií a perličkovou koupelí, masážemi a vším ostatním, co náročný lázeňský host očekává… 🙂

Gastro smršť a šipky

První podnik, na který narazíte na přehuštěné levé straně Šmeralovy, je Fraktál Restaurace Bar, který překvapí kovově surrealistickým pojetím interiéru. Dát si tu můžete vynikající burgery, quesadillas i burritos. Nezaměnitelnou atmosféru dotváří mezinárodní klientela, reprezentovaná hlavně lokálními americkými expats, kteří si Letnou zvolili za své příjemné bydliště.

Určitě nevynechejte ani podnik La Bodega Flamenca, který ctí svůj název, neboť la bodega ve španělštině znamená vinný sklípek a víno i sangrii tu mají opravdu svádivé a flamenco program vždy první středu v měsíci. Jižní barvy, vůně a ornamenty vás přenesou do útulné hospůdky někde v Kastilii. Na co v Praze jen tak nenarazíte, je zdejší nabídka tapas ve skleněné vitríně.
Pozor! Jak ochutnáváte a sedíte, hrozí nebezpečí, že se tu zaseknete na mnohem delší dobu, než jste původně plánovali.

Hned nad španělskou Bodegou se dostanete do šipkařského nebe Klubu Ajeto, kde se konají i poháry šipkařských mistrů. Každý čtvrtek, kdy jsou šipky zdarma na více terčích, než jich je na mistrovství světa v biatlonu, je tu největší koncentrace šipkařů v republice. Ani se nestačíte moc zrelaxovat na čerstvém vzduchu, neboť v sousedním domě, po projití malé předzahrádky, je milý rodinný podnik Bar Záletná Sova přitažlivý pro klidnější hloubavé povahy, které často neskončí u plánovaného šálku kávy, ale svou kreativitu plně rozvinou až nad vybraným vínem s bouquetem.

Na rohu ulic Keramické a Čechovy vám nápis Vegtrál Restaurace Bar připomene něco z hlouby už trochu unavené paměti – ano nemýlíte se, je to sesterský podnik Fraktálu zaměřený na vegetariánská jídla a se zajímavými obrazy a svítidly v rozsáhlém podzemí a galerií v limitujícím rohovém vstupním prostoru. Když už situace začíná být skutečně vážná a padáte zničeni a ozářeni silou letenského čtverce, běžte se kulturně i náladově zklidnit do protější české klasiky Ztracený Ráj s domácí atmosférou a s věkovým zastoupením jak na klasické rodinné oslavě.

Letenské kulturní uzle a kavárny

Pro každou z mnoha kaváren v těchto místech je skoro obligátní mít aspoň malou knihovnu nebo kulturní program, ale hlavně fresh výstavu obrazů, kterými je vůbec tato část Letné posedlá, což bude dáno zřejmě blízkostí Akademie výtvarných umění i umělci bydlícími v okolí. Kavárna Pod Lipami, patřící do sítě Mamma Cofee, je přesně to pravé místo, kde se dá prožít úsloví „život je příliš krátký na to, abyste pili špatnou kávu“. K tomu je chyba neochutnat mrkvový dort nebo banánový muffin z vlastní pekárny. V interiéru jsou pod moderním uměním nad notebooky často skloněné hlavy studentů i freelancerů. Protipólem je předzahrádka s původním secesním mřížovím evokující dobové fotografie, kde se dá zaparkovat kolo.

Hlouběji ve Šmeralově ulici narazíme na dvojici mondénních protilehlých podniků Nacafe a Love Kidó, které jsou jako jin a jang. Love Kidó symbolizuje den, léto, svěžest, přírodní zahrada a tvůrčí atmosféra. Sláva původně jen vegetariánského bistra, dnes už i multifunkčního prostoru s přednáškami a workshopy, dávno přesáhla hranice Letné. Nacafe symbolizuje večer, klid, útulno, pohodlí, tlumené světlo a soukromí. Atmosféru pohody dotváří i malá knihovna.

Těsně u Stromovky, naproti Akademii, je vzdušné a trochu hipsterské Café Lajka, kde se ve vstupním prostoru ocitnete na verandě prvorepublikové kavárny ve stylu art deco, v létě s dokořán otevřenými velkými okny, kterými přitahuje znavené pěší a in-line výletníky a cyklisty ze Stromovky, pro které jsou tu připravena nejen piva z Břevnovského kláštera a Únětic, ale i sprcha (jako jedna z položek v menu – za 10 korun). V další místnosti se můžete pohoupat v zavěšených sedačkách a zahrát si na klavír. Lajka je víc než jen kavárna, aspiruje na kulturní centrum této části Letné se svými jazzovými úterky, divadlem pro děti, promítáním filmů a spoustou dalších aktivit. V suterénu jsou rozsáhlé výstavní prostory, kde se můžou uplatnit i studenti umění odnaproti.

Čajovna ve věži a super klub

Raritou (v Korunovační ulici) je Čajový klub Ve věži, který se skrývá v opravdové starobylé novorenesanční vodárenské věži a je vyhlášený svými sladkými indickými čajovými kuličkami a knihovnou. V případě, že knížku nestihnete přečíst na místě, můžete si ji klidně půjčit domů.

Wakata v Malířské je proti tomu jako z jiné planety. Je to poněkud tajemný klub a člověk musí dávat velký pozor, aby ho vůbec našel, protože zvenčí na vchod upozorňuje jen malé světýlko a jinak žádné označení nemá. Uvnitř je to undergroundové, graffiti na zdech, hustý vzduch krájí zlámané beaty – prostředí rozhodně ne pro každého, ale kdo to miluje, ten nedokáže odejít.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

  1. Pavel Vohnout
    Pavel Vohnout
    | |

    Jako rodilý Leteňák, který bydlel od 0 do 29 let postupně ve Šmeralově 19, Šmeralově 6 a Čechově 13 čtu takový článek téměř se slzou v oku…

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.