Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Zapůjčený Viselec měl také trable s hasiči a policií

Zapůjčený Viselec měl také trable s hasiči a policií

Autorem visícího muže nad pražskými ulicemi není nikdo jiný než David Černý. Je označován buď jako Viselec nebo Zavěšený muž, což je v podstatě to stejné :). Ač se to ze země nezdá, má téměř nadživotní velikost – 220 cm.

Tato zavěšená socha představuje Sigmunda Freuda a visí ze střechy domu v Husově ulici. V Praze je od roku 1997. David Černý o ní říká „On se drží jednou rukou a druhou má v kapse. Symbolizuje jakoby bezvýchodný lehce smířený stav. Charakterizuje můj pocit vstupu do nového milénia a zvláštní konec toho předchozího.“

Lidé k ní mají rozporuplné postoje. Faktem je, že např. v roce 2013 vyhrála 1.místo v kuriozitě pražských soch, o kterém hlasovali čtenáři iDNES.cz a MF DNES. Viselec dostal 521 hlasů z celkových 2 065. Na druhém místě skončily, tentokrát ne visíci, ale lezoucí miminka (397 hlasů).

Socha viselce byla už několikrát zapůjčena jinam. V roce 1999 do stockholmského Muzea moderního umění na výstavu výtvarného umění z bývalých komunistických zemí Evropy. V létě 2007 visela socha Sigmunda Freuda v Chicagu. V roce 2009 byla součástí výstavy Velvyslanectví ČR v jihokorejských městech Soul a Ten.

Je tu i jedna kurioazita. V michiganském městě Grand Rapids se někdo ujal ubohou sochu zachraňovat. Tento pán se stal příčinou poplachu hasičů i policie, která přijela na udání pokusu o sebevraždu. Lidé si Freuda spletli se sebevrahem. Také na budově Uměleckého muzea Soulské národní univerzity vyvolal hned první noc poplach. Tyto počiny policie a hasičů nebyly však úplně mimo, neboť socha opravdu má znázorňovat „ …potřeby člověka vědomě rozhodovat o tom, zda žít, nebo to vzdát… “

Share Button
Print Friendly, PDF & Email