Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Jeden muž ve dvou tělech

Jeden muž ve dvou tělech

Pomník Franze Kafky má přímo symbolické umístění – a to po všech stránkách! Setkávající se zde ulice Dušní a Vězeňská, je mezi dvěma církevními světy – Španělskou synagogou a kostelem Svatého ducha. Přímo pod sochou probíhá hranice mezi pražskými obvody Staré město a Josefov. Navíc v ulici Dušní 27 sám Kafka bydlel. Dovedli byste si představit příhodnější místo pro pomník?

Toto nezvyklé dvousousoší má ovšem jen jednu hlavu. Je to hlava samotného Kafky, který jako rozdvojená osobnost řídí druhé já v sobě… Podle autora Jaroslava Róny byla socha inspirována novelou „Popis jednoho zápasu“. V textu novely dojde k tomu, že se jedna postava (K) v určitém momentu vyhoupne na ramena svého doposud dominantního společníka, a jede na něm jako na koni krajinou, jíž si za jízdy vymýšlí a někdy si ji i během cesty upravuje.

Protože se významná část této novely odehrává na vltavském nábřeží, socha je umístěna skutečně nad zábradlím evokujícím vltavské nábřeží.

Každopádně! Socha má provokovat a zřejmě žádný výklad nebude špatný – o to sochařovi šlo (stejně jakoby šlo i samotnému Kafkovi..).

Pomník tu stojí od roku 2003. Je zhotoven z bronzu, měří 375 cm na výšku a váží 800 kg. Autorem je sochař a malíř Jaroslav Róna, ročník 1957, absolvent atelieru sklářského výtvarnictví na pražské VŠUP. Celý projekt vyšel na čtyři miliony korun.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email