Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Týdeník Pražský život – Žižkov

Týdeník Pražský život - Žižkov

Článek byl původně napsán pro portál CityBee

Ulice s 87 hospodami? Najdete jen na Žižkově

Snad kromě historického centra je Žižkov čtvrť s bezesporu největším koloritem a nejvýraznější atmosférou – se svými příkrými ulicemi, které vedou nahoru a potom zase dolů, a spoustou hospod, které se nacházejí i pod pavlačemi ve dvorcích. Do toho zakusuje svoje ostří zelený hrb Vítkova, který tvrdě odděluje Žižkov od Karlína a z něhož jsou nádherné výhledy. Co je ale fajn, najdeme tu ode všeho něco.

Žižkovský sport

Žižkovskou sportovní hitovkou je jediná vnitroměstská inline dráha a zároveň cyklostezska v Praze, která je unikátní tím, že využívá trasu zrušené železniční tratě a bruslaři i kolaři tak můžou projíždět starým železničním tunelem (ale nebojte, je osvětlený!) a pozorovat čilý dopravní ruch z ptačího pohledu z bývalého železničního mostu nad rušnou Husitskou ulicí. Nečekaný je hlavně nezvyklý pohled do zadních traktů žižkovských činžáků s pavlačemi.

Znavené sportovce i zadrhavající se techniku (brusle a kola) čeká asi tak uprostřed trasy na rohu Tachovského náměstí podaná záchranná ruka – Bajkazyl, což je hospoda, dílna, samoobsluha, infocentrum a půjčovna v jednom. Ovšem pokud si chcete objednat a máte zrovna na sobě in-liny, tak vás čeká dost krkolomný úkol – překonat překážkovou dráhu ve formě několika schůdků dolu i nahoru až k baru.

Prostor je i pro další sporty. Jestli chcete splynout s vodou, tak i taková vnitropražská čtvrť jako je Žižkov má dokonce dva plavečáky. Jeden je krytý a najdeme ho na strategickém místě kousek od Flory v hotelu Olšanka společně se čtyřmi badmintonovými hřišti. Ten druhý je ve Sportovním a rekreačním areálu Pražačka s výhledem na Hradčany z restaurační terasy. Letní venkovní bázen má prý nejteplejší vodu v celé Praze, ale nemusíte tu jen plavat, můžete si třeba taky zahrát beach volejbal.

Navíc je kousek odtud, v případě studenějšího počasí, pro děti připraveno dopravní hřiště. To najdete pod parkem Židovské pece, který se dřív nazýval Šibeniční vrch, protože se tu až do roku 1866 popravovalo.

Žižkovská kultura

Žižkov je přímo nabitý kulturou. Ať už je to jeden z nejstarších filmových klubů v republice kino Aero nebo scéna pro současný tanec a pohybové divadlo Ponec či Žižkovské divadlo Járy Cimrmana.

V Čajkovského ulici nás překvapí, když se nečekaně mezi vysokými činžáky objeví barokní kostelík, který dneska slouží jako koncertní a výstavní síň Atrium. Na právě probíhající výstavu si můžete zajít jen tak, anebo si na ní odskočit o přestávce při koncertu vážné hudby.

Legendárním hospodsko-kulturním centrem, které je dějištěm mnoha koncertů a masopustů, literárních večírků a zároven pravou drsnou zakouřenou žižkovskou putykou je hospoda U Vystřelenýho Oka. Přiveďte sem klidně svého známého z ciziny, pokud chce vidět i něco jiného než hlavní turistické trasy a zažít opravdový svérázný Žižkov. Nenapodobitelnou atmosféru hospody včetně toalet pomohl vytvořit svou výzdobou Martin Velíšek. V létě se akce přesouvají na zahradu s dřevěným podiem.

Kulturním magnetem pro celou Prahu je bezesporu Palác Akropolis. Interiéry paláce postaveného ve stylu art deco byly upraveny podle originálních návrhů akademického malíře Františka Skály. Najdeme tu velký (kdysi divadelní) sál, který svými detaily připomíná Gaudího stavby v Barceloně, a kde můžete zažít tuzemské i zahraniční špičky mnoha žánrů hudební a divadelní scény. Trochu komornější je Malá scéna s chilloutovým zaměřením, občas s živými koncerty, ale hlavně s djs orientovanými na reggae, ethno, deep-house, taková spíš pohodovka. Potom se tu ještě skrývá Divadelní bar, který je otevřený pořád a je to zvláštní, tmavá místnost s děsně dlouhým barem, kde se vzácně mezi chumly tancujících a různě postávajících lidí najde tu a tam i trochu vzduchu a do toho djs bez ustání roztáčejí vinyly s drum´n´bassem, reggae, latinem a hiphopem. Rohu paláce vévodí originální restaurace s akvárii bez vody, zato naplněnými neobvyklými předměty.

Žižkovskou dominantou je Národní památník na Vítkově s jednou z největších jezdeckých soch na světě. Pod památníkem je Armádní muzeum, kam se kdykoliv můžete podívat zdarma. Pražskou raritu představuje kostel svaté Anny na rohu Ostromečské a Jeseniovy postavený v (pro kostely) neobvyklé secesi.

Žižkovské parky

Takovým Riegráčem v žižkovském pojetí je Parukářka s občerstvovnou, kde lidi sedí v trávě a kochají se krásným výhledem na Prahu se žižkovským kostelem v popředí, nebo si pinkají s míčem. Návštěvníky sem v sezóně přitahují alternativní festivaly a letní kino. Kontroverzní je Bunkr Parukářka, který opravdu využívá prostor bývalého vojenského bunkru. Jeho ne/kouzlo spočívá v tom, že jdete hrozně dlouho chodbou po schodech dolů až narazíte na bar, kde se při vědomí, že půjdete zase zpátky, rádi ne/posílíte. Ti sportovnější mohou využít horolezeckou stěnu ke zdokonalení své fyzičky.

Rajská zahrada je bezesporu nejluxusnější žižkovský park s vodní kaskádou, jezírkem s vodními želvami a rybičkami. Je tu i kavárna, můžete si tu zahrát pingpong, dohlížet na hrající si děti nad dvojkou bílého nebo odpolední kávičkou, zahrát si basket, fotbal a potom spláchnout pot ve sprše.

Na okraji parku na Vítkově u Ohrady vás do Zahrádek Žižkov kromě nohejbalu a plážového volejbalu přitáhne i vůně grilovačky a pohodová atmosféra.

Žižkovské hospody, bary, kluby….

Tak na tenhle odstavec bychom potřebovali vydat aspoň stostránkovou bichli, protože právě Žižkov je známý tím, že je tu největší koncentrace hospod v celé republice. Jen na Koněvce je 87 hospod, což je víc než ve vyhlášené Stodolní v Ostravě. Tak mrknem jen do několika podniků, bez kterých by Žižkov nebyl Žižkovem.

Nejstarší žižkovský hostinec se starosvětskou atmosférou najdete U Slovanské Lípy na začátku Koněvovy ulice se spoustou druhů piv a poctivou českou kuchyní. Když byste si raději sedli na zahrádku nebo zažili pohodovou atmošku uvnitř, tak na protější straně Tachovského náměstí svým světlem přitahuje stálice na žižkovském nebi Planeta Žižkov.

Jestli chcete ochutnat a zažít výjimečnou kvalitu, tak neváhejte a navštivte o trochu výše situovaný – jak v ulici tak i cenově – restaurant Mood. Pro změnu o kousek níž si vaří vlastní pivo Pivovar Victor a když byste si chtěli na chvíli odpočinout, tak hupsněte do Známé Firmy, kde čas plyne fakt pomalu. Nejdýl otevřeno je U Sadu na Škroupáku kousek od Žižkovské věže, která se sice řadí mezi nejošklivější stavby na světě, nicméně, když jste v ní, tak ji jednak nevidíte a jednak si tu hezky povečeříte, nemusíte večeřet zrovna na Eifelovce …

Na rockery čeká dole na začátku Husitské u viaduktu komornější koncertní klub Kain a ve Vlkovce číhá na clubbery Sedm Vlků s hromadou koktejlů, djs a hlavně prosyceným vzduchem v podzemí.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 4 komentářů

 1. Tereza
  Tereza
  | |

  Jezdecká socha Jana Žižky není největší na světě. Je tuším třetí největší na světě.

 2. Petra
  Petra
  | |

  Sedm vlků už je pár měsíců minulost :/

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.