Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Vítání roku Ovce na Staroměstském náměstí

Vítání roku Ovce na Staroměstském náměstí

S lidovými veselicemi se teď roztrhl pytel! Po masopustu bude Praha oslavovat od 18. do 22.února příchod Čínského nového roku, který je na rozdíl od toho našeho Nového roku zároveň nazýván svátkem jara.

A jaký, že vítáme rok? „Rok ovce je příznivý pro masy, protože autority projevují lidský přístup. Někdy dochází k novým objevům v medicíně a výzkumu kosmu. Je snadné přijít s novou módou, protože lidé mají sklon k následování. Toho mohou využít i podnikatelé. Láska přetrvává, nebo dokonce sílí, takže rok ovce je vhodný pro uzavření manželství a založení domácnosti. Doba není příhodná pro ukončení poměru.“ Důležité ponaučení pro vás: v tomto roce se nerozcházejte, naopak uzavírejte manželství a domácnost 🙂

Oslava příchodu Čínského nového roku je nejvýznamnějším čínským svátkem. Slaví se na lunární Nový rok, který nastává s druhým novým měsícem po zimním slunovratu. Datum tohoto svátku je proto pohyblivé. Stejně jako u nás proběhnuvšího masopustu.

A tak už jste včera mohli na Staroměstském náměstí pozorovat skupinky Číňanů instalující potřebné rekvizity. Nainstalováno bylo i pódium, na kterém se budou střídat (mezi 14 a 19 hod.) čínští tanečníci a zpěváci (údajně i akrobati) Charm Xiang Xi a skupina bubenic Red Women Drum Group. Uvidíte i vystoupení Lvího tance.

K vidění tu bude výstava tradičních čínských lampionů. Oslava Čínského nového roku je také někdy nazývána svátkem lampionů. Lampiony budou mít podoby zvířat nebo předmětů s historickým významem, užívané při slavnostech a svátcích.

Bude si tu možné koupit tradiční čínské dárkové předměty, ale i tradiční čínská jídla. Schválne! Jak asi hodně se budou lišit od okolních čínských restaurací!

Čínský nový rok se slaví po celém světě a oslavy mimo Čínu se staly součástí multikulturních festivalů ve všech hlavních evropských a světových metropolích. Jednou z největších oslav mimo Čínu je slavnost v Londýně. Vždy se jedná o nepolitické aktivity, při nichž vystupují čínští hudebníci, tanečníci, divadelníci v tradičních maskách. Akce představují Čínu jako zemi s historií starou několik tisíc let, bohatou tradiční kulturou, nádherným uměním, hudbou, architekturou, literaturou a filozofií.

Letošní oslavu čínského nového roku Ovce na Staroměstském náměstí organizuje Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce v úzké součinnosti s velvyslanectvím Čínské lidové republiky v České republice a Městskou částí Praha 1. Záštitu nad touto kulturní akcí převzal Magistrát hlavního města Prahy.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email