Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Vila Vlasty Buriana

Vila Vlasty Buriana

Po místech, kde se nalézá tato vila, pořádá Praha Neznámá komentovanou vycházku.

Tato vila na Hanspaulce patřila Vlastovi Burianovi do padesátých let, kdy mu byla komunistickým režimem odebrána a byla v ní provozována mateřská školka. Po revoluci byla v restituci vrácena jeho vnuku Vlastimilu Kristlovi, který jí přebudoval na luxusní rezidenci a pronajal zastupitelskému úřadu. Od roku 2004 ve vile sídlí velvyslanec Maďarska.

V roce 1998 zde byla odhalena bronzová pamětní deska, na které je umístěn nápis: „Zde žil král komiků Vlasta Burian“. Vila není přístupná veřejnosti.

Vlasta Burian (vlastním jménem Josef Vlastimil Burian) známý jako Král komiků, byl český divadelní herec, divadelní režisér, zpěvák, divadelní ředitel, sportovec, podnikatel, filmový herec, filmový režisér, spisovatel a imitátor, který se díky své nespoutané živelnosti a potřebě být všude první vypracoval mezi skutečné hvězdy českého filmu a divadla. Byl jedním z nejpopulárnějších herců za první republiky, po válce byl však neprávem nařčen z kolaborace. Přesto jeho obliba trvá dodnes, o čemž svědčí vítězství v anketě o „Krále komiků“ a časté televizní reprízy jeho filmů.

vb

vv

Společnost Buriana znala jako zábavného společníka, v soukromí byl však melancholický, náladový a měl deprese — trpěl maniodepresivními stavy (podobný problém měl údajně i Jaroslav Hašek). I proto se často uzavíral v této vile, kterou měl elegantně a vybraně zařízenou. Každodenně sportoval, proto měl ve své vile velikou tělocvičnu a u vily postaven bazén a tenisový kurt, což byl na tu dobu nevídaný luxus.

O tom, že byl Vlasta nadšený tenista svědčí i jeho časté návštěvy klubu LTC Letná. V meziválečném období klub náležel k nejprestižnějším v Československu a klubovna se stala místem schůzek společenských špiček. Tehdy byste mohli na terase klubovny zahlédnout i prezidenta Masaryka.

A takto vypadá původně tenisová klubovna dnes…

Zaměření se trochu změnilo, i když různé sportovní akce zde pořádají pořád. V dnešní kavárně a klubu v jednom – ve Výletné – pořádají koncerty, technoparty, ale také divadelní představení. Je tu dokonce i škola DJingu.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

  1. Agnesa
    Agnesa
    | |

    Moje mladi,chodila jsem tam do jesli.

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.