Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Etymologie petřínského názvu Nebozízek

Etymologie petřínského názvu Nebozízek

Nebozízek na pražském Petříně je výletní restaurace, ale nejen to, jmenuje se tak i okolní zahrada o velikosti 8 ha. Obě jsou chráněny jako kulturní památky. Zahrada Nebozízek je vlastně obklopena Kinského zahradou, Seminářskou zahradou a dole ohraničena Újezdem.

Co je úsměvné, že „Spolek pro povznesení návštěvy cizinců v Praze“ žádal v 19.století o povolení zřídit nosítkovou stanici na Nebozízku. Turisté se měli za úplatu vynášet v nosítkách na Petřín, aby se mohli kochat vyhlídkou na město.

Ale teď k původu slova. Ta první a víc uvěřitelná verze je taková, že se kolem Petřína klikatí cesty jak spirály na nebozezu. Na náhledovém obrázku jde přímo o starožitný nebozez s příslušenstvím, na jehož příkladě si snad budete moci lépe představit paralelu mezi tímto nástrojem a spirálovitými cestami na Petříně :).
Druhá verze hovoří o Karlu IV., jak šel se svým malým synáčkem Vaškem na obhlídku Prahy a zeptal se Vašíčka, co by si tak dal k obědu, jestli kaši nebo řízek? Ten ještě neuměl správně vyslovovat české „ř“, a vůbec tomu asi nějak nerozuměl a objednal si „nebozízek“.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 4 komentářů

 1. Petronela
  Petronela
  | |

  Dobře tedy, pro správnost jsem přidala na závěr článku správný nebozízek. Je to on? Ten nahoře se mi přeci jen zdá na náhledový obrázek velkolepější…i když to vlastně není nebozez! Prominete mi to? Nebo to mám předělat? 🙂

 2. krysarr
  krysarr
  | |

  Ano, nebozez opravdu vypada jako vyvrtka…

 3. Petronela
  Petronela
  | |

  To je zajímavé! Na tyhle nástroje nejsem odborník, ale našla jsem tuto fotku v inzerátech s nadpisem „starožitný nebozez s příslušenstvím“

 4. gabriel
  gabriel
  | |

  To na obrázku není nebozez, ale kolovrátek, jednoduchá vrtačka. Nebozez je jenom takový téčko, vrták s rukojetí.

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.