Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Čtyři Karlovy fakulty

Čtyři Karlovy fakulty

Ještě jednou se v tomto týdnu vrátíme ke Karlu IV., tentokrát jako zakladateli univerzity v Praze roku 1348. Aby se na tuto významnou událost nezapomnělo, byl na Křižovnickém náměstí vybudován pomník, hned vedle Staroměstské mostecké věže, kde Karel trůní s hlavou na stranu.

Na tomto pomníku stojí Karel IV. na vrcholu, držící zakládací listinu univerzity a pod ním jsou umístěny alegorické sochy pražských fakult. Zkuste se někdy projít kolem, třeba až půjdete na předvánoční procházku Prahou, a identifikovat která je která… Jsou to tehdejší fakulty Univerzity Karlovy – teologická, lékařská, právnická a artistická (někde filosofická). Ty ostatní sochy pod Karlem jsou: Arnošt z Pardubic, Beneš z Vartemberka, Matyáš z Arrasu a Jan Očko z Vlašimi.

Pomník je bronzový a novogotický, postavený roku 1844 Jacobem Danielem Burgschmietem podle návrhu Ernsta Julia Hähnela. Socha měla být následně odhalena k 500ti stému výročí založení univerzity, tj roku 1848, ale z „revolučních důvodů“ bylo odhalení odloženo o 3 roky.

Původně se uvažovalo o jezdecké soše s univerzitami, dokonce i o umístění na Dobytčím nebo Koňském trhu. S výhledem na Vltavu a na Hrad mají ale fakulty filozofičtější rozměr, nemyslíte?!

fotozdroj náhledového obrázku: wikimedia

Share Button
Print Friendly, PDF & Email