Menu

Anděl jako Zlatý Anděl

Anděl jako Zlatý Anděl

Na obrázku vidíte vlastně důvod, proč se současná důležitá křižovatka jmenuje Anděl. Je to podle původního nárožního domu u Zlatého Anděla, jež měl ve štítu opravdu zlatého anděla. Tento jednopatrový dům s hostincem z 19.století musel být zbořen v roce 1980, aby zde bylo později vystavěno metro.

Roku 1878 získal Anděl přímé spojení s podskalskou částí Nového Města po novém Palackého mostě. Na konci 19.století získával celý Smíchov dělnický ráz, díky pivovaru, Ringhofferově vagónce i dalším továrnám v těchto končinách… Teprve až v roce 1922 se město Smíchov stalo součástí Velké Prahy a tím byl i zpečetěn dopravní význam tohoto původně idylického místa…

Název Anděl ustoupil komunistické ideologii, kdy byla zdejší stanice metra i tramvajové zastávky celkem nelogicky nazývány Moskevská… I když až tak nelogicky ne, i tento název měl své umělé opodstatnění. Ve vestibulu metra na místě domu U Zlatého Anděla vykvetla umělecká mozaika ztvárňující moskevské Rudé náměstí.

V roce 2000 bylo na této křižovace otevřeno obchodní centrum Nový Smíchov, na místě původní Ringhoferovy vagónky a později závodu na výrobu tramvají ČKD Tatra, který byl přesunut na Zličín.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.