Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Anděl jako Zlatý Anděl

Anděl jako Zlatý Anděl

Na obrázku vidíte vlastně důvod, proč se současná důležitá křižovatka jmenuje Anděl. Je to podle původního nárožního domu u Zlatého Anděla, jež měl ve štítu opravdu zlatého anděla. Tento jednopatrový dům s hostincem z 19.století musel být zbořen v roce 1980, aby zde bylo později vystavěno metro.

Roku 1878 získal Anděl přímé spojení s podskalskou částí Nového Města po novém Palackého mostě. Na konci 19.století získával celý Smíchov dělnický ráz, díky pivovaru, Ringhofferově vagónce i dalším továrnám v těchto končinách… Teprve až v roce 1922 se město Smíchov stalo součástí Velké Prahy a tím byl i zpečetěn dopravní význam tohoto původně idylického místa…

Název Anděl ustoupil komunistické ideologii, kdy byla zdejší stanice metra i tramvajové zastávky celkem nelogicky nazývány Moskevská… I když až tak nelogicky ne, i tento název měl své umělé opodstatnění. Ve vestibulu metra na místě domu U Zlatého Anděla vykvetla umělecká mozaika ztvárňující moskevské Rudé náměstí.

V roce 2000 bylo na této křižovace otevřeno obchodní centrum Nový Smíchov, na místě původní Ringhoferovy vagónky a později závodu na výrobu tramvají ČKD Tatra, který byl přesunut na Zličín.

Share Button
Print Friendly, PDF & Email

Příspěvek má 1 komentář

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.