Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Most Legií – zelená – rez – dobrý konec

Most Legií - zelená - rez - dobrý konec

Nastalo velké rozčarování nad tím, že byly v roce 2012 sloupy lamp na Mostě Legií přetřeny na zeleno. „Jedovatá zelená místo ušlechtilé patiny“. Mohla za to společnost Eltodo.

Jedinou nenatřenou částí lamp byly mosazné inventární štítky. I tady řemeslníci selhali! Chtěli si práci zjednodušit a natřeli vše, co viděli, na zeleno a tím zničili hodnotu jejich bronzových a litinových částí.

„Správně byla použita barva Staropražská zeleň. Touto barvou ale byly chybně natřeny celé sloupy, i tam, kde měla zůstat zachována původní patina,“ řekl Jan Rafaj, mluvčí společnosti Eltodo.

Jejich uvedení do původního stavu pak řešilo Eltodo s památkáři. Národní památkový ústav kvůli tomu dal podnět k zahájení správního řízení ve věci nepovolené úpravy.

Rok po té lampy, přesněji řečeno, jejich plastické součásti, zrezivěly. Firma Eltodo uvádí: „Museli jsme čekat na stanovisko Národního památkového ústavu, jak postupovat při rekonstrukci historických sloupů veřejného osvětlení, aby se neopakovaly předchozí problémy.“

Konec dobrý, všechno dobré! Za dohledu restaurátora byl z citlivých míst nátěr odstraněn, i když byla spolu s ním zničena ušlechtila patina, která se na mědi tvoří velmi dlouhou dobu.

Řešením je založit na novou patinu! Což se také stalo! Gratulujeme!

A ještě jedna konkurenční plastika z blízké Kampy! Ze života dnešních pracujících! V tomto případě vidí svět růžově! 🙂

Share Button
Print Friendly, PDF & Email